Jedan od zadataka koji predstoji strancima nakon preseljenja u Holandiju, ukoliko žele da se adekvatno uključe u društvo, jeste učenje jezika, kao i polaganje nekog od ispita iz holandskog jezika.

Nakon pet godina boravka u Holandiji stranci stiču pravo da apliciraju za holandsko državljanstvo ili stalnu boravišnu dozvolu, za šta je neophodno polaganje jezika na ispitima Inburgeringsexamen ili Staatsexamen Nt2.

Dva nivoa ispita Staatexamen

Staatsexamen Nt2 postoji u dvjema varijantama – Programma I i Programma II. Oba programa se priznaju umjesto ispita inburgeringsexamen prilikom apliciranja za holandsko državljanstvo ili stalnu boravišnu dozvolu.

Programma I je ispit iz holandskog jezika na nivou B1 CEFR, i prije svega je namijenjen ljudima koji žele raditi na nivou obrazovanja MBO3 ili MBO4. Programma II je namijenjen ljudima HBO ili univerzitetskog nivoa obrazovanja.

Sistem polaganja oba ispita je najvećim dijelom identičan, s tim što su za programma II pitanja i traženi nivo poznavanja jezika nešto komplikovaniji, a vrijeme izrade nešto kraće.

Staatsexamen programma II podrazumijeva poznavanje jezika na nivou B2 CEFR, odnosno 4F NT. Ukoliko položite ovaj ispit, nije neophodno da polažete inburgeringsexamen za sticanje prava na državljanstvo ili stalni boravak. Naravno, nije neophodno čekati pet godina da bi se ovaj ispit polagao, već je to moguće i ranije, ako vaše znanje jezika dosegne potrebni nivo.

Programma II je namijenjen prije svega visokoobrazovanim osobama kao minimalan preduslov za rad u Holandiji na poslovima gdje nije moguće raditi sa znanjem engleskog ili nekog drugog stranog jezika. Takođe je neophodan za sve koji žele da studiraju u Holandiji na programima na holandskom jeziku, a nisu prošli niže obrazovne nivoe u holandskom sistemu na kojima su mogli adekvatno savladati holandski jezik. Svakako, moguće je studirati i po programima na engleskom jeziku i kao stranac, ali je u tom slučaju školarina daleko skuplja.

Proces polaganja

Prvo što treba znati jeste da je staatsexamen Nt2 moguće polagati nekoliko puta godišnje u okviru stalnih rokova. Ispit se sastoji iz četiri dijela koji obuhvataju četiri različite jezičke vještine: čitanje, pisanje, slušanje i govorenje.

Svaki dio ispita održava se u okvru jednog roka u različitim danima, i moguće je prijaviti samo neki od četiri dijela, ili sve u jednom roku. U toku jedne godine moguće je izaći na svaki dio ispita do tri puta. Termini za prijavljivanje ispita objavljuju se za godinu dana unaprijed na sajtu DUO (Dienst Uitvoering Onderwijs) zajedno sa terminima za polaganje i mjestima na kojima se ispit održava. Prijava ispita obavlja se onlajn, i to otprilike dva mjeseca prije termina ispita. Važno je znati da je broj prijava izuzetno veliki, a broj mjesta ograničen, te da je važno uputiti prijavu čim se otvori sajt, što obično bude u devet sati ujutro zakazanog dana. Nakon toga dobićete obavještenje mejlom ili na kućnu adesu kao potvrdu prijave ispita. Plaćanje se vrši onlajn prilikom prijave ispita, a trenutno košta 50€ za svaki dio ispita.

Kada je u pitanju dio čitanje, radi se tipičan test sa ponuđenim višestrukim odgovorima. Dakle, riječ je o tome da dobijete određeni tekst, kod programma II priličnog obima, nakon čega slijedi jedno ili više pitanja sa ponuđenim odgovorima. Problem je u tome što se ne možete vraćati na tekst koji ste čitali kada imate više pitanja u vezi s njim, a obim informacija koje treba zapamtiti kako biste odgovorili na sva pitanja koja slijede je prilično veliki. Pri tom nemate ni vremena da biste mogli suviše dugo da se zadržite na jednom tekstu ili pitanju, a ponuđeni odgovori se razlikuju uglavnom u nijansama.

Slušanje je koncipirano po istom principu, dakle slušate dijelove teksta i nakon toga odgovarate na pitanja sa ponuđenim odgovorima bez mogućnosti da poslušate tekst dva ili više puta.

U dijelu ispita na kome polažete pisanje radi se uglavnom o pisanju tipskih tekstova, odnosno segmenata teksta. To su razne vrste mejlova, mišljenja, komentara, uglavnom one vrste tekstova kakvi se vježbaju na bilo kom kursu stranog jezika. Na ovom dijelu ispita dobićete zadatak da dopunite neke od tih tekstova, dovršite ili započnete neke rečenice, dopišete neke dijelove koji nedostaju i sl.

Preostaje još dio koji se odnosi na govorenje. I u ovom segmentu radite preko računara i to tako što dobijete slušalice, zatim slušate ili čitate dio teksta na ekranu, a vaš odgovor na određeni zadatak snima se nakon zvučnog signala. U pitanju su uglavnom vrlo kratki odgovori koji traju pola minuta ili minut, a samo neki mogu trajati do dva minuta. Dodatna otežavajuća okolnost u ovom dijelu je što ispit radite u istom prostoru sa drugim ljudima i što čujete i njih dok govore bez obzira na to što imate slušalice, te je moguće da vam to ometa koncentraciju.

Po završetku polaganja svakog od pojedinačnih dijelova ispita rezultati se objavljuju onlajn pet sedmica nakon izrade ispita, a dobićete i pismenu potvrdu na kućnu adresu. Diplomu o položenom ispitu takođe ćete dobiti na kućnu adresu nakon što položite sva četiri dijela ispita. Diploma je dostupna i preko sajta DUO.

Iako možda djeluje da je suviše zahtjevno, u principu nije tako. Dobra koncentracija i dobar tempo u toku ispita su najvažniji, pored naravno, neophodnog poznavanja jezika. No, pošto je ispit staatexamen programma 2 svakako namijenjen onima koji su visokoobrazovani ili koji namjeravaju da studiraju, to je nešto na šta smo već navikli polažući ispite na fakultetima ili radeći poslove koji zahtijevaju brzinu i koncentraciju.

Na kraju ostaje još samo da vam poželimo sreću.