Istraživanje kulturnih potreba srpske dijaspore u Holandiji sprovedeno je u okviru projekta “Mama u Zemlji lala” u februaru 2021. godine, na uzorku od 311 ispitanika.

Rezultati ankete su pokazali izraženu potrebu za udruživanjem i negovanjem zajedničke nam kulture.

Koliko Srba živi u Holandiji?

Ne postoji precizan podatak o broju doseljenika srpskog porekla u Holandiji. Prema proceni Ambasade Republike Srbije, on iznosi između 10 i 20 hiljada.

Holandski Centralni biro za statistiku (CBS) beleži da je 1. januara 2011. godine u Holandiji živelo 53.000 imigranata iz bivše Jugoslavije, od čega je 19% tog broja poreklom iz Srbije (ne računajući Kosovo), dok se broj doseljenika srpskog porekla iz ostalih država regiona ne navodi.

Srbi u Holandiji

Na osnovu podataka CBS-a za grad Roterdam, pretpostavlja se da samo u njemu živi sedam hiljada Srba.

Poslednjih godina je uočen uzlazni trend doseljavanja visokoobrazovanog stanoviništva, o čijem broju takođe ne postoje precizni podaci.

Gde se okupljamo?

Srpska dijaspora je brojna, pa ipak nema jedinstveni centar. Na planu negovanja srpske kulturne baštine i jezika u Holandiji ne postoje kontinuirane i strateški osmišljene aktivnosti. Srbi su rasuti po čitavoj zemlji, dok se sporadična dešavanja organizuju samo u par velikih gradova. Najčešća su okupljanja pri parohijama SPC, koje igraju najveću ulogu u očuvanju duha zajedništva.

Od velikog značaja su i Facebook grupe, koje predstavljaju izvor najraznovrsnijih informacija, kao i povremeni koncerti, predstave i druženja u ugostiteljskim objektima i sportskim klubovima.

Na pitanje „Da li ste zadovoljni organizacijom srpske dijaspore u Holandiji?“ samo je 7,7% odgovorilo DA:

Magazin o životu u Holandiji

Koliko se međusobno družimo?

U inostranstvu su ljudi često usamljeni, daleko od sigurne baze, starih prijatelja i familije. Svetska pandemija je doprinela dodatnom otuđenju, što može da bude izvor anksioznosti, depresije i drugih psihičkih problema.

Naša anketa pokazuje da se Srbi relativno retko susreću i upoznaju (čak 48% ispitanika poznaje samo 0-20 sunarodnika u Holandiji, uključujući i članove svoje porodice):

Magazin o životu u Holandiji

Zašto su nam potrebni sadržaji na maternjem jeziku?

Čak 87% ispitanika smatra da bi bogatija ponuda kulturnog sadržaja na srpskom jeziku značajno uticala na poboljšanje kvaliteta života srpske zajednice, a veliki broj je izrazio želju da tome lično doprinese:

Magazin o životu u Holandiji

Na pitanje „Zbog čega vam je to važno“, izdvajamo nekoliko odgovora iz ankete:

  • Zbog promocije i očuvanja srpske kulturne baštine. Zbog zaustavljanja procesa asimilacije.
  • Da se ne bismo totalno otuđili.
  • Očuvanje nasleđa i bolje upoznavanje potomaka sa zajednicom.
  • Čovek kao društveno biće teži da se oseti delom zajednice kojoj pripada.
  • Zbog nostalgije koja je kod mene izražena, želim da komuniciram sa nekim ko razume moje potrebe.
  • Da bi se negovao srpski jezik i naša kultura.
  • Da vidimo neke uspešne ljude i osetimo se delom zajednice.
  • Zbog dece, da bolje upoznaju tradiciju i da mogu sa drugom decom da pričaju na maternjem jeziku.

Kako da rešimo problem otuđenosti?

Imajući u vidu sve ove pokazatelje, pokrenuta je inicijativa za onlajn magazinom o životu Srba u Holandiji, koji pišući o porodičnim i kulturnim temama teži da kod publike stvori osećaj pripadnosti etničkoj, kulturološkoj i jezičkoj zajednici. Ciljevi ovog projekta su:

• Očuvanje srpskog jezika, kulture i običaja u Holandiji i njihovo prenošenje na naredne generacije;

• Predstavljanje srpske dijaspore u najboljem svetlu, kroz promociju kulturne baštine, uspešnih pojedinaca i značajnih projekata;

• Bolje upoznavanje holandske kulture i jezika, razmenjivanjem informacija i iskustava među sunarodnicima.

Magazin o životu u Holandiji

Magazin “Mama u Zemlji lala” je zamišljen kao platforma koja će promovisati i druge aktivnosti i inicijative Srba u Holandiji, a ukoliko bude interesovanja i pandemija dozvoli, u planu su i novi projekti. Pridružite nam se!


Izvori: CBS; Ambasada Srbije u Holandiji; Anketa Kulturne potrebe srpske dijaspore u Holandiji Foto: Unsplash