Pisali smo već o obrazovanju djece starije od 12 godina pri preseljenju u Holandiju, dok ovoga puta želimo da ukažemo na proceduru i mogućnosti prelaska iz prelazne (ISK) u redovnu holandsku školu.
Početak je nove školske godine, pa je zgodno vrijeme da ukažemo na neke specifične situacije u kojima se kao roditelj ili dijete možete naći u procesu integracije u holandski obrazovni sistem.
Kako smo već naglasili, kada se sa djetetom uzrasta od 12 do 18 godina doselite u Holandiju, vaše dijete se prvo upisuje u ISK školu (ukoliko se ne odlučite za privatne međunarodne škole), a nakon određenih rezultata koje je neophodno postići, dijete stiče pravo prelaska u redovnu holandsku školu.
Od ISK do redovne škole
Prvo što može biti od pomoći jeste da se odmah na početku školovanja u ISK dobro razumije kako funkcioniše holandski obrazovni sistem i šta dijete tačno želi.
Pritom se svakako ne misli da je neophodno da dijete odmah odabere zanimanje, iako se djeca u Holandiji već sa 12 godina usmjeravaju s obzirom na izbor škole i zanimanja. Dovoljno je da dijete i roditelj razumiju da li dijete od ranije ima sklonost ka učenju, pa želi kasnije da studira, što bi značilo da je neophodno da u redovnom holandskom sistemu završi havo ili vwo, u zavisnosti od toga da li dalje želi na hbo ili univerzitet.
U drugom slučaju dijete može pokazivati interesovanje za neku tehničku ili manuelnu vrstu posla, a manje za teorijsko učenje, u kom slučaju je mbo daleko prikladniji izbor, ili pak može pokazivati naročiti talenat za umjetnost, sport ili nešto slično.
Kakve god sklonosti ili želje vaše dijete imalo, najvažnije je da o tome što prije obavijesti svog mentora, odnosno profesore u ISK, koji onda objasne koji put vodi do tog cilja, koje uslove dijete treba da ispuni i rezultate da postigne. Takođe je važno da se odredi neki realan vremenski okvir u kome je moguće da dijete pređe iz jedne škole u drugu. U nekim slučajevima putanja je kraća i direktna, npr. ako dijete brže napreduje i ako je mlađe, mada godine u principu nisu prepreka.
Takođe se može dogoditi da dijete pređe u redovnu holandsku školu sa uzrastom koji je godinu mlađi, ili na neki nivo koji je niži od željenog (recimo u havo, a želi u vwo), što se može desiti zbog toga što je savladalo holandski jezik na nešto nižem nivou od potrebnog. Ono što je veoma povoljno jeste da u redovnom školskom sistemu dijete ima priliku da napreduje i prelazi sa jednog nivoa na drugi, recimo sa havo na vwo, čim pokaže zadovoljavajuće rezultate.
Takođe se može dogoditi i obrnut proces, da bude vraćeno na niži nivo, ako ne zadovoljava kriterijume. Sve zavisi od samog djeteta i njegovog rada.
Procedura upisa
Posao oko kontakta sa školama preuzima na sebe ISK. To znači da roditelji ne mogu sami ugovarati prelazak djeteta u redovnu školu, već to obavlja ISK na osnovu preporuke koju dijete dobije i na osnovu rezultata koje postigne.
Dijete i roditelji mogu mentoru saopštiti koju bi školu željeli, jer obično ima više srednjih škola u gradu, što sve treba prethodno ispitati, detaljno proučiti sve informacije na sajtovima škola, i procijeniti koji je izbor najbolji za vaše dijete. Takođe je važno da se procijeni koje predmete će u redovnoj školi dijete imati, da li je već ranije imalo dodira sa tim oblastima i u kojoj mjeri. Ukoliko je potrebno, dijete može dobiti dodatne instrukcije iz tih oblasti u ISK, ili ako je potrebno, može pojačati rad iz holandskog jezika.
Nakon što se u ISK utvrdi da je dijete spremno za prelazak u redovnu holandsku školu i nakon što dobije pozitivan odgovor od izabrane škole, u toj školi se zakazuje razgovor sa djetetom. Razgovoru prisustvuju i roditelji, a obavlja ga osoba zadužena za obrazovnu oblast u koju se dijete prima, npr. dekan havo, vwo, mbo određenog profila i sl. Takođe, prisustvuje i neko od nastavnika, obično holandskog jezika, psiholog ili neko drugo lice.
Razgovor se vodi na holandskom jeziku, pitanja su slična onima koja se postavljaju na razgovoru za prijem u ISK, o školi, predmetima, interesovanjima, planovima za budućnost, socijalnim sklonostima djeteta i sl. Nakon toga se procjenjuje da li je dijete u stanju da pređe u redovan holandski sistem ili ne. Prijem u željenu školu zavisi isključivo od te procjene.
Ovo može da se odvija u bilo kom dijelu školske godine, i dijete onda nastavlja redovan proces obrazovanja.
Ukoliko dijete u jednoj školi bude odbijeno, što može da bude i zbog toga što u školi nema mjesta, proces potrage za redovnom školom se nastavlja.
Udžbenici i školski pribor
Nakon što vaše dijete nađe mjesto u odgovarajućoj školi, pred vama je tek tada najzahtjevniji posao. Za početak je važna informacija za roditelje da djeca i u srednjoj školi dobijaju besplatne udžbenike, koji se naručuju posredstvom škole. Roditelji kupuju nešto malo pribora, te u zavisnosti od škole plaćaju osiguranje, izlete ili slične aktivnosti, ali je iznos zaista simboličan (na godišnjem nivou nekoliko desetina evra).
Pored toga dijete u školi koristi Chromebook, koji može da kupi posredstvom škole, a postoji i mogućnost iznajmljivanja za roditelje koji ne mogu da priušte kupovinu.
Uključenje u redovan sistem je novi početak
Sam proces adaptacije na redovan sistem je dosta zahtjevan i izazovan. Ako za trenutak stavimo u drugi plan upoznavanje sa drugom djecom, drugačijih interesovanja, sklonosti, kulturološkog miljea, što za tinejdžere može biti već dovoljno teško samo po sebi, u prvi plan dolazi nastava na stranom jeziku i gradivo koje je zahtjevno u tom uzrastu, čak i kada ga djeca uče na maternjem jeziku, a kamoli na holandskom.
Da bi se uspješno završio ciklus školovanja, ili postigli rezultati potrebni za napredovanje, potrebno je zaista mnogo svakodnevnog rada. Važno je da djetetu sve bude jasno na dnevnom nivou.
Olakšavajuća činjenica može da bude to što nema usmenih odgovora, osim kad se odgovaraju strani jezici i kada je konverzacija neophodna, dok se ostalo uglavnom ocjenjuje pomoću testova, redovnih i periodičnih.
Takođe je važno da dijete traži objašnjenje za svaku nejasnoću, prvo u školi, ali i od roditelja, jer je proces vrlo naporan i može da djeluje dosta konfuzno za dijete koje je došlo iz jednog sasvim drugačijeg sistema.
Uz sve to neophodno je da dijete razumije da proces učenja holandskog jezika nikako nije završen. Da bi moglo da prati i razumije informacije koje su složene, i iskazuju se jezikom na sve višem nivou, neophodno je da konstatno popravlja i podiže svoj nivo holandskog jezika, što je uostalom neophodno i sa maternjim jezikom kada dijete prelazi iz osnovne u srednju školu.
Pored nastave holandskog jezika, a za djecu strance odvijaju se i dodatni časovi, dijete svakako treba da čita na holandskom, što više, sluša muziku, gleda filmove, serije, koristi svaku priliku da bude u kontaktu sa holandskim jezikom i što više uči, te tako i ne primjećujući popravlja svoje jezičke vještine.
Ukoliko vam se učini da je sve ovo previše i nemoguće, zaista nije tako, samo mora ozbiljno i kontinuirano da se radi. Najbolje u holandskom sistemu jeste to što je prilično pošteno regulisan, i onoliko koliko radiš, toliko i dobiješ.
To i djetetu i roditeljima uliva povjerenje i daje smisao napornom radu, posebno imajući u vidu značaj diplome za budućnost djeteta, njegovo zaposlenje, zaradu i život koji će moći da gradi na tome. Ono što djetetu posebno može da znači kada uspijeva u ostvarenju ovog cilja, jeste činjenica da je samo, isključivo sopstvenim radom uspjelo u vrlo ranoj životnoj dobi da savlada veliki izazov, ostvari dobar rezultat i to još na stranom jeziku. To je sasvim sigurno jedan od načina da dijete postane i bolji čovjek.
Foto: Canva