Ukoliko ste se sa djetetom školskog uzrasta doselili u Holandiju, obavezno je da vaše dijete pohađa školu. S tim u vezi ćete dobiti obavještenje i od regionalnog školskog centra neposredno po prijavi mjesta boravka u Holandiji.

U zavisnosti od uzrasta djeteta postoje različite mogućnosti za uključivanje u holandski obrazovni sistem. U tekstu koji slijedi predmet našeg interesovanja jesu djeca koja se u Holandiju dosele u uzrastu od 12 do 18 godina. Dok se mlađi direktno uključuju u holandski obrazovni sistem, za ovu starosnu grupu proces je nešto drugačiji i podrazumijeva put preko Internationale schakelklas (ISK), odnosno međunarodnog prelaznog odjeljenja.

ISK je zapravo škola koja se nalazi u više holandskih gradova i uglavnom ka svakoj od njih gravitiraju djeca jedne šire oblasti. Ova škola namijenjena je djeci uzrasta od 12 do 18 godina koja ne govore holandski jezik uopšte, ili ga ne govore dovoljno dobro da bi mogla pratiti redovnu nastavu na holandskom jeziku. Zato je fokus prije svega na učenju holandskog jezika kako bi se djeca što prije mogla uključiti u redovan školski sistem. U ovoj školi djeca se najčešće zadrže 1,5-2 godine, s tim što je u slučajevima brzog napretka i učenja jezika uvijek moguće da to bude i kraće, nekada i svega nekoliko mjeseci.

Ono što bi roditelji mogli isprva osjetiti je bojazan od toga da je riječ o nekoj specijalnoj školi koja djecu iz imigrantskih porodica stavlja na margine društva, naročito ako se ima na umu činjenica da u Holandiji postoji i niz privatnih međunarodnih škola u kojima se nastava odvija na engleskom jeziku, ali u kojima je školarina prilično visoka (i do 10.000 evra godišnje). Međutim, razloga za bojazan uopšte nema. Štaviše, iskustvo govori da se radi o odličnom programu koji je dobro osmišljen i u kome uz rad profesionalaca možete biti sigurni da će vaše dijete biti u sigurnim rukama.

Sve zavisi samo od postignuća djeteta

Dijete se može uključiti u nastavni proces u svakom trenutku trajanja školske godine, bez obzira na to koliko je sam proces već odmakao. Nakon inicijalnog kontakta, koji se može ostvariti posredstvom podataka koje svaka škola ima na svom sajtu, dobićete poziv za intervju koji će sa vašim djetetom obaviti osoba zadužena za prijem novih učenika, najčešće je to neko od nastavnika. Na intervju dolaze jedan ili oba roditelja/staratelja sa djetetom, koji samo uspostave razgovor i daju neke osnovne podatke, dok je fokus na razgovoru sa djetetom.

Ako dijete govori neki strani jezik, mahom je to engleski, ili eventualno njemački, francuski, razgovor se može odvijati na tom jeziku, što može da se provjeri i u kontaktu prije intervjua. Ako to nije slučaj, ni to ne predstavlja problem, jer se dijete određuje za onaj nivo koji odgovara njegovim trenutnim sposobnostima. Takođe, može da bude od pomoći ako dijete ima barem neko znanje holandskog jezika. No ništa od navedenog nije diskvalifikativnog karaktera, jer u školi zajedno sjede djeca iz svih krajeva svijeta koja pripadaju različitim kulturama, govore različitim jezicima, pohađala su različite školske programe, te je za neke od njih čak neophodno da uče latinični alfabet ili pisanje slijeva nadesno, kao što je slučaj sa djecom iz semitskih kultura. Upravo to je jedna od najvećih prednosti, jer djeca često nemaju drugi zajednički jezik za sporazumijevanje osim holandskog, što značajno ubrzava proces učenja jezika.

Razgovor na intervjuu teče sa namjerom da se otkrije šta dijete voli kada je u pitanju škola, čemu je sklono, kako razmišlja, kakve planove i ciljeve ima u vezi sa svojim obrazovanjem i budućnošću, šta je u prethodnoj školi već učilo u smislu školskih predmeta i naučnih oblasti, itd. U izvjesnom smislu moguće je djetetu malo pomoći i pripremiti ga za ovakav razgovor, ali je ipak najbolje da dijete pokaže svoju pravu prirodu, jer će mu to najviše pomoći da bude smješteno upravo u grupu koja najbolje odgovara njegovim potrebama, onu u kojoj će raditi postepeno od samog početka, ili onu u koju će moći da se uključi u hodu.

Kada je u pitanju sami početak, dobro je znati da je sve u ISK školi besplatno, uključujući udžbenike, školski pribor, čak i laptop koji dijete može dobiti na korišćenje od škole ukoliko nema svoj. Takođe će dobiti svog mentora koji vodi računa o odjeljenju i koji uvijek stoji na raspolaganju roditeljima. U tim ulaznim odjeljenjima fokus je najviše na holandskom jeziku i ovladavanju osnovnim jezičkim vještinama, čitanjem, pisanjem, slušanjem i razumijevanjem, te govorenjem. Taj proces je dosta progresivan jer djeca provode svakog dana po nekoliko sati u školi u stalnom kontaktu sa holandskim jezikom, što pospješuje proces učenja.

Svi ostali predmeti, poput matematike, likovne i muzičke kulture, fizičkog vaspitanja, rada na računaru i sl., zapravo su u smislu sadržaja vrlo jednostavni, što je više nego opravdano, jer služe kao podrška učenju jezika posredstvom sadržaja koji ne opterećuju i ostavljaju dovoljno prostora da dijete uspješno savlada jezik.

Kod djece koja dolaze sa prostora bivše Jugoslavije to možda može izazvati i nezadovoljstvo ili osjećaj stagnacije, jer su u našim školama do tog uzrasta savladavali daleko kompleksnije sadržaje, ali se vrlo brzo uviđa da je takav program opravdan. Kako jezičke vještine napreduju, tako se i gradivo usložnjava, pa na narednom nivou dobijaju i dodatne predmete poput engleskog jezika, geografije, građanskog vaspitanja i sl.

skola u Holandiji

Pored redovnih, nastavnici često organizuju i slobodne aktivnosti, kao što su izleti u neposrednoj okolini, posjeta kakvoj ustanovi u gradu, proslava rođendana, praznika, što će djecu zbližiti, upoznati ih sa životom u Holandiji, ali i učiniti da se osjećaju opuštenije i komotnije u novoj sredini.

U Holandiji diploma je sve

Već na prvom intervjuu u ovoj školi ćete čuti koliko je diploma važna. Cilj škole je da se svako dijete razvija u skladu sa svojim mogućnostima, da se obrazuje i dobije diplomu koja će mu omogućiti da nađe posao od koga će pristojno živjeti i tako postati zadovoljan i koristan građanin holandskog društva. Time zadovoljava sebe kao osobu, a kao pojedinac doprinosi napretku cijelog društva. Zato se rad vašeg djeteta konstantno i pažljivo prati i ocjenjuje, pa je moguć napredak i prelazak na viši nivo, kao i povratak na niži ukoliko djetetu treba više vremena da savlada neki sadržaj.

U drugom dijelu ovog procesa, koji nastupa u zavisnosti od postignuća, dijete prelazi u izlazno odjeljenje, što znači u završni period boravka u ISK, nakon čega treba da se uključi u redovan obrazovni proces. Značajnu ulogu u tome igra i starosna dob djeteta, jer je taj prelazak direktniji kod djece koja su mlađa od 15 godina, dok kod starije djece može da znači nešto složeniju putanju.

U zavisnosti od postignuća i interesovanja, dijete dobija preporuku osobe koja je u ISK zadužena za ta pitanja za nastavak u redovnoj holandskoj školi, i to je najvažnije za prelazak u redovan holandski školski sistem. Princip preporuke je ključan i u redovnom školskom sistemu, kao i u ISK.

Možete biti sasvim sigurni da je njihova procjena blagovremena, kako dijete ne bi zadržali duže nego što je neophodno u ISK, ili ga prerano poslali u redovan sistem za koji nije spremno. Takođe, možete biti sigurni da će dobro procijeniti da li vaše dijete može nastaviti školovanje na MAVO, HAVO, VWO ili MBO nivou. Prelazak na te nivoe i u redovan holandski školski sitem može da se odvija u bilo kom trenutku trajanja školske godine, i nakon toga počinje jedno sasvim novo poglavlje.