Izbor odgovarajuće škole za našu decu izazov je sam po sebi, gde god da živimo. Ukoliko se nalazite u novoj i nepoznatoj zemlji, situacija je još složenija. Za koji god tip školovanja da se odlučite, važno je da ta odluka bude utemeljena na relevantnim i proverenim informacijama. Mi smo u ovom članku pokušali da vam damo samo kratak i sažet prikaz mogućnosti i opštu sliku školskog sistema u Holandiji, kako biste jasnije stekli uvid u to šta možete očekivati i detaljnije se informisali za vama bliske opcije. 

Ukoliko želite da se vaše dete što bolje i što brže integriše u holandsko društvo, logičan izbor bio bi državna holandska škola. Deca će na taj način najbrže i najlakše naučiti jezik, a nezanemarljiva je i pomoć koju biste vi pri svojoj integraciji dobili družeći se sa drugim roditeljima i komunicirajući na holandskom jeziku. Holandske škole su pod temeljnim nadzorom države po pitanju kvaliteta i većina njih je besplatna, sa obavezom plaćanja “roditeljskog dinara”, koji u proseku iznosi stotinak evra na godišnjem nivou. 

Holanđani izbor škole ne komplikuju mnogo – uglavnom deca idu u školu koja im je najbliža. U školu mali Holanđani idu peške ili biciklom, druže se s decom iz kraja i prilično su samostalna. 

Državne osnovne škole u Holandiji

Deca uzrasta od četiri ili pet godina kreću u osnovnu školu, čak i ako ne govore holandski jezik. Uzrok tome je što se te prve dve godine osnovnoškolskog sistema uglavnom fokusiraju na razvoj jezičkih veština i pripremu za učenje čitanja i pisanja u kasnijim razredima.

Ukoliko je pak dete starije od šest godina, potrebno je da pohađa poseban program integracije, poznatiji kao nieuwkomers klas ili internacionalni program učenja jezika (internationale taalklas). Ovi programi uglavnom traju oko godinu dana i nakon toga deca kreću u regularnu školu i nastavljaju nastavu zajedno sa vršnjacima. 

Mali Holanđani većinu školskih obaveza obavljaju u školi i najčešće ne donose domaće zadatke kući. Ovo je za nas koji još ne znamo jezik velika olakšavajuća okolnost jer ne moramo da brinemo o tome hoćemo li moći da adekvatno podržimo dete i pomognemo mu kod kuće.

Upis srednje škole

Deca u Holandiji kreću u srednju školu sa 12 godina, te će dete koje se doseli u ovom uzrastu ili starije dočekati ovaj deo holandskog školskog sistema. U tom slučaju, jezički izazovi su dosta složeniji, ali ne i nepremostivi. 

Već polovinom osmog razreda, učenici dobijaju savet nastavničkog veća (advies) za stepen daljeg obrazovanja, na osnovu kojeg upisuju srednju školu. Smatra se da mogućnosti deteta najbolje poznaju pedagozi koji su godinama radili na njegovom razvoju. Nastavnici tu odluku donose na osnovu učenikovih sposobnosti, afiniteta i ocena na testovima.

Krajem osmog razreda, učenici rade završni test, najčešće čuveni CITO test, koji podrazumeva procenjivanje veštine razumevanja, matematike, učenja i jezičkih kompetencija. Ukoliko se rezultati završnog testa ne poklope sa savetom nastavničkog veća, što se u praksi retko dešava, škola preduzima dalje mere kako bi procena bila što objektivnija.

Izazov sa decom koja dolaze iz drugih zemalja je u tome što ona ne poseduju dovoljno (ili uopšte) znanja holandskog jezika da bi mogla biti adekvatno procenjena. Ukoliko postoji potreba da dete unapredi znanje holandskog i poveća svoje šanse za bolji izbor srednjih škola, preporučuje se pohađanje tzv. kopklas u dužini jedne školske godine. Ovo je nešto poput produžetka osnovne škole i namenjeno je učenicima kojima su često rezultati testova u disproporciji sa realnim znanjem i veštinama, što se objašnjava nedovoljnim poznavanjem jezika. 

Druga opcija za decu stariju od 12 godina je tzv. ISK – internationale schakelklas, poseban program učenja jezika, koji podrazumeva odlaganje, pauziranje srednje škole za jednu godinu, koliko je u proseku potrebno da se jezik savlada. 

Nivoi srednjoškolskog obrazovanja

Izbor srednje škole zahteva ozbiljnu pripremu, iščitavanje programa i obilazak škola, što je naročito izazovno bez znanja holandskog jezika.

Postoje tri osnovna nivoa:

  • VMBO – četvorogodišnje obrazovanje, najsličnije našim trogodišnjim srednjim školama;
  • HAVO – petogodišnje obrazovanje, poput naših srednjih stručnih škola;
  • VWO – nivo gimnazije, u trajanju od šest godina.

Subvencionisane i nesubvencionisane internacionalne škole

U Holandiji su neke internacionalne škole delimično subvencionisane od strane države, dok je deo njih u potpunosti privatan. 

Za subvencionisane internacionalne škole prosečne školarine iznose između 3500 i 8500 evra godišnje, u zavisnosti od škole i razreda. Ovakve škole uglavnom rade po IB programu (International Baccalaureate), što omogućava eventualni kasniji lak prelaz i priznavanje od strane drugih škola u drugim zemljama. Stoga se i nastava pohađa na engleskom jeziku. 

U privatnim internacionalnim školama godišnje školarine su nešto više, od 12.000 do 26.000 evra u proseku. Neke od ovih škola nude specijalne programe priznate u određenim zemljama, poput Japana, Francuske, Amerike ili Velike Britanije, dok neke od njih prate gorepomenuti IB program. 

Tipovi školskih programa

Kao i u mnogim drugim zemljama, i holandske škole nude veliki izbor školskih programa, zasnovanih na religijskim, folozofskim ili pedagoškim principima, te tako možete birati između katoličke škole, montesori programa, valdorf metoda, i još mnogo drugih. Ono što ih pak sve povezuje su zajednički edukativni ciljevi, koje propisuje holandska vlada, te kvalitet nastave ne treba da vas brine. Na vama je da izaberete ono što vam odgovara i što smatrate da predstavlja okruženje u kome će vaše dete najbolje napredovati. 

Sve veći deo škola danas nudi dvojezične programe, gde se nastava odvija skoro podjednako na holandskom i na engleskom jeziku. 

Ne postoji tačan i pogrešan odgovor kada je o izboru škole reč. Postoji jedino opcija koja najviše odgovara vašem detetu i vašoj porodici. Sastavljanje spiska prednosti i mana svih opcija je odličan način da započnete avanturu istraživanja i izbora za vas najbolje škole.


Fotografija: Unsplash