Konačno je došlo vrijeme da se bar nakratko opustimo i otputujemo negdje. Mnogi od nas će ovog ljeta putovati prema rodnom kraju, neki i na more.

Ukoliko se uputite prema Crnogorskom primorju, do njega možete doći i preko Republike Srpske. Iskoristite tu priliku da upoznate njene fantastične prirodne ljepote.

Banja Luka

Prva stanica na našem putovanju je Banja Luka, s obzirom na to da vas na ovo putovanje vodi rođena Banjalučanka. Veliki broj putnika iz dijaspore prema svom rodnom kraju ide auto-putem Zagreb – Beograd. Na dionici puta gdje je izlaz za Okučane, pojavljuje se i natpis Banja Luka. Ako želite u ovu avanturu, skrenite i isključite se sa auto-puta. Nakon prelaska graničnog prelaza Stara Gradiška i uključenja na novi auto-put, predgrađe Banja Luke će se ukazati već nakon pola sata vožnje.

Krajiška ljepotica, kako su je nekad zvali, sada je još ljepša (ili možda nostalgija čini da izgleda tako). Najveći i glavni grad Republike Srpske ima oko 200.000 stanovnika. Gotovo cijeli grad je skoncentrisan uz rijeku Vrbas, koja protiče kroz sam centar. Duž čitavog toka reke nalazi se veliki broj restorana i kafića, koji su idealni kako za večeru, tako i za dnevni odmor i opuštanje. Gastronomska ponuda je izuzetno raznovrsna, od bogate tradicionalne kuhinje u restoranu “Vrbas” do modernijih restorana gdje se mogu probati nova jela, kao što su “Banjalučki splav” ili “Plan B”.  Najpoznatiji lokali uz Vrbas su, pored već spomenutih, “Mone”, “Kazamat”, “Stari mlin”, “Buk”, “Slap” i “Rafting klub”.

Dok sjedite u jednom od ovih lokala primjetićete čamce koji se kreću po Vrbasu. Naime, zbog konfiguracije korita rijeke Vrbas, proistekla je specificna konstrukcija čamaca koji se nekad koristili za prevoz robe i ljudi, a danas služe za opuštanje i kao turistička atrakcija. Venecija ima gondole, a Banjalučani imaju dajake.

Jedna od najpoznatijih urbanih legendi svakako je legenda o Banjalučankama, koje su u bivšoj Jugoslaviji važile za jedne od najljepših žena, a takođe je znana legenda da na jednog Banjalučanina dolazi sedam Banjalučanki. Ne znam koliko ima istine u tome, ali svakako ćete zamijetiti prelijepe žene koje šetaju gradom.

Od ostalih znamenitosti, vrijedi posjetiti tvrđavu Kastel, na kojoj se održavaju mnogi festivali tokom ljeta, prošetati kroz Gospodsku ulicu i posjetiti Hram Hrista Spasitelja, te džamiju Ferhadiju i Trapistički samostan “Marija Zvijezda”.

Za podizanje adrenalina nezaobilazan je rafting na Vrbasu, kao i slapovi Krupe za ljubitelje prirode.

Jahorina

Jedna od najljepših planina Dinarskog lanca je svakako olimpijska ljepotica Jahorina. Do nje se od Banja Luke stiže novim auto-putem preko Doboja koji vodi do Sarajeva. Zbog svoje izuzetne konfiguracije omiljena je destinacija ljubiteljima skijanja, ali i onima koji vole adrenalinske sportove. Zbog izuzetne klime prijatna je za boravak u svakoj sezoni, pa tako i tokom ljeta. Brojni sadržaji privlače turiste iz cijelog regiona.

Pored spa tretmana i šetanja na čistom zraku kroz šumu, te penjanja na vrhove Ogorjelica i Poljice, moguće je iznajmiti bicikla i kvadove te iskusiti čari paraglajdinga.

Na Jahorini tokom čitave godine rade brojni hoteli i restorani, a moguće je organizovati i izlet do obližnjeg Sarajeva, koji je od Jahorine udaljen 30 minuta vožnje automobilom.

Jahorina

Trebinje

Dalje od Jahorine, na putu prema Crnogorskom primorju, gdje nažalost prestaje savremena dionica auto-puta i dalje nastavlja stara magistralna cesta, nalazi se Trebinje – grad koji vrijedi posjetiti.

Zbog bogatog kulturno-istorijskog naslijeđa, povoljne klime i iznimne ljepote, Trebinje je grad koji je doživio pravu ekspanziju u razvoju turizma.

Trebinje

Od najznačajnih znamenitosti koje možemo vidjeti u Trebinju je svakako manastir Tvrdoš, gdje možemo probati izuzetno kvalitetno vino koje prave monasi. Bila bi prava šteta otići iz Trebinja i ne prošetati ulicama starog grada, osjetiti duh prošlosti i istoriju kroz vijekove.

U samom centru nalazi se mnoštvo kafića gdje možete sjesti i uživati u hladu 16 stoljetnih platana, koji su postali prepoznatljivi simbol grada. Nezaobilazna je šetnja pored predivne rijeke Trebišnjice, naše poznate ponornice, jedne od najljepših rijeka, te odlazak do Arslanagića mosta.

Na kraju, ali ne i najmanje važna, svakako je statua poznatog Trebinjca Jovana Dučića, poznatog pjesnika, pisca i diplomate.

Nacionalni park “Sutjeska”

Na tromeđi Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, na pola puta od Jahorine i Trebinja, nalazi se jedan od najljepših nacionalnih parkova kod nas. Oivičen je rijekama Pivom i Drinom te izvorisnim tokom Neretve. Idealna destinacija za ljubitelje prirode i planinskih šetnji.

Etno-selo Stanišići

Popularno etno-selo nalazi se na samom izlazu iz Rebublike Srpske prema Srbiji, u blizini Pavlovića mosta, nedaleko od Bijeljine. Selo se sastoji od dvadesetak autentičnih kuća od drveta sa visokim krovom, koje pripadaju dinaskom tipu gradnje. Unutrašnjost kuća je pak potpuno savremena i prilagođena današnjem načinu zivota, te se mogu iznajmiti za boravak.

Balkana

Omiljeno izletište Banjalučana, nedaleko od Mrkonjić Grada i Jajca, sa prekrasnim jezerom okuzenim šumom. Cijelo područje je vazdušna banja.

Višegrad

Grad na Drini, najpoznatiji zbog kamenog mosta sa 11 lukova, starog 500 godina, opisanog u knjizi “Na Drini ćuprija” nobelovca Ive Andića. Nedaleko se nalazi i Andićgrad koji je smješten na poluostrvu izmedju dvije rijeke Drine i Rzava, na 300 metara od čuvenog mosta na Drini.

Visegrad

Piše: Ivana JS


Foto: Pixabay: Petar Ubiparip, pixelRaw, Ivo Andričić