U Holandiji se u srednju školu kreće sa oko 11-12 godina, taman kada počinje pubertet. Prelazak iz poznatog okruženja u potpuno novu sredinu često izaziva nesigurnost i anksioznost kod dece u ovom osetljivom uzrastu.

Psihološki trening “Zadovoljstvo u školi” pomaže osnaživanju, podizanju samopouzdanja i razvijanju socijalnih veština kod dece, kako bi se u srednjoj školi osećali prijatno.

Polazak u srednju školu je uvek uzbudljiv, ali i vrlo stresan. Naročito mogu biti ranjiva deca koja se zbog svog drugačijeg porekla osećaju nesigurno.

Plezier op school (Zadovoljstvo u školi) je besplatni dvodnevni trening za buduće učenike prvog razreda koji su u osnovnoj školi imali poteškoće u interakciji sa vršnjacima.

Trening je namenjen deci koja su bila usamljena i odbačena u osnovnoj školi, koja su imala malo prijatelja i koja su nespretna ili nedovoljno vešta u kontaktu sa vršnjacima. U ovu grupu spadaju i deca koja su se doselila u Holandiju, pa se zbog nedovoljnog poznavanja sistema i jezika osećaju neuklopljeno.

Cilj ove preventivne obuke je da se poveća socijalna kompetencija učenika, kako bi osnaženi krenuli u srednju školu i što bolje se uklopili u novo društvo. Dugoročno, ova podrška može doprineti smanjenju rizika od psiholoških poremećaja kao što su anksioznost i depresija.

Novi početak

Prelazak u novu školu učenicima nudi priliku da počnu iznova, te im je psihološka podrška od velike važnosti.

Obuka Plezier op school se održava tokom letnjeg raspusta, najčešće poslednje nedelje. Taj termin je izabran sa namerom, jer deca samo nekoliko dana kasnije mogu da primene u praksi ono što su naučila.

Deca koja imaju problema sa vršnjacima teško sama uspeju da izađu iz spirale niskog samopoštovanja, izbegavanja društvenih kontakata i loših socijalnih veština. Iako je unapređenje socijalne kompetencije uobičajena strategija za prevazilaženje maltretiranja i poboljšanje odnosa sa vršnjacima, pozitivni efekti su često poništeni već izgrađenom reputacijom koju deca imaju u okruženju svojih vršnjaka. Zbog toga se Plezier op school fokusira na trenutak prelaska iz osnovnog u srednje obrazovanje. Tada dete dobija jedinstvenu priliku da započne novo poglavlje u novom okruženju. Obučeni treneri-psiholozi mu u tome pomažu simulirajući prvi dan u novoj školi.

U vođenoj igri uloga (role-play) deca vežbaju različite situacije, od toga kako da zauzmu stav, da isprave leđa, da ne skreću pogled, da zauzmu dobro mesto u učionici, pa do biranja reči kojima se predstavljaju, pitanja koja postavljaju, pozitivnog razmišljanja, kao i ono najvažnije – vežbaju kako da postave granice i kažu ne.

Okruženo vršnjacima sa istim problemom, dete ubrzo shvata da nije jedino, kao i da se sve može naučiti.

Efekti treninga

Nekoliko nedelja pošto deca krenu u srednju školu, treneri vode završni razgovor sa njima. U tom intervjuu zaključuju da li je detetu potrebna dodatna psihološka podrška ili je trening dao rezultate.

Istraživanja pokazuju da deca i nakon šest meseci imaju koristi od ovog treninga. Većina polaznika se oseća prijatno u novoj školi, a neki su, zahvaljujući savetima i bodrenju, već prvog dana sklopili trajna prijateljstva. Neretko se desi da se deca na treningu zbliže i ostanu i kasnije u kontaktu.

Ukoliko primetite da je vašem detetu potrebno osnaživanje poput treninga Plezier op school, raspitajte se kod učitelja, kućnog lekara ili savetnika u CJG. Ovde možete pronaći listu lokacija na kojima se trening održava: http://www.plezieropschool.nl/locaties/