Уколико желите да ваше дете савлада ћирилицу, најбоље решење је школа на српском језику, али – као што знамо – нема свако у Холандији ту могућност. Због тога са вама делимо неколико начина да помогнете свом малишану да открије читав један нови свет – написан ћирилицом.

Наше лепо писмо је већ деценијама неправедно у другом плану (нажалост, и у нашем магазину). Са развојем интернета и незаустављивим продором англицизама у српски језик, ћирилица полако одлази у заборав. Тај проблем је велики чак и у Србији, у којој ћирилица има предност у формалној употреби, док је у дијаспори готово непремостив. На срећу, постоје начини да јој продужимо живот на још много генерација.

Најважнији и најизазовнији задатак у процесу учења ћирилице јесте мотивација. У дијаспори су родитељи ти који морају пронаћи шта је то што би дете могло заинтересовати за писмо које је на први поглед неатрактивно, јер га нема на игрицама, Тик Току, Нетфликсу.

Играјте се словима

Велики број деце у дијаспори од раног узраста говори по два-три језика, па се увођење ћириличног писма одлаже за неки старији узраст, а тада најчешће буде касно. Због тога се саветује ненаметљива игра словима још од најранијег узраста. Било да су у питању коцке, сликовнице или игре словима, децу треба од најранијег узраста спонтано и постепено упознавати са ћириличним симболима. За почетак је довољно да буду у видокругу.

Тајно писмо

Објасните детету да припада народу који је богатији од свих осталих по томе што сваку реч може да напише на два различита начина. Поред латинице, коју овде зна свако, представите му и тајно писмо, само наше, које остали не разумеју. Обавијте ћирилицу велом мистерије и харипотеровског узбуђења, јер се ради о древним симболима којим се преносила традиција његових предака.

Нагласите да је ћирилица толико посебна да је неће пронаћи у свакодневним стварима, већ само у посебним, кватитетним садржајима. Убаците у причу и авантуру, вековну борбу за опстанак, опасност од заборава, а свог малог наследника прогласите чуваром који ће тај „вечни пламен“ нашег народа чувати и преносити. А то, разуме се, могу само одабрани…

Пишите поруке ћирилицом

Један од сјајних начина да се ћирилица имплементира у животе наше деце јесте да им, ничим изазвано, све што имамо пишемо ћирилицом. Подесите тастатуру на телефону на ћирилично писмо и кад год се отвори нови прозор за поруке, по аутоматизму ћете им увек куцати ћирилицом. На тај начин ће дете бити свакодневно изложено тој врсти комуникације, па ће морати и да је научи. А кад је једном усвоји, више неће ни обраћати пажњу на то којим је писмом нешто написано.

Ćirilica u Holandiji

Читајте заједно

Најбољи начин за учење језика, односно писма, јесте читање. Међутим, деци која нису стекла образовање у српској школи је веома тешко и напорно да читају дугачке ћириличне текстове, те од таквих брзо одустају. Иако је потребно много родитељског стрпљења и жеље, овај задатак није немогућ.

У првој фази учења је најбоље одабрати садржај који је већ познат, како би само једна ствар у процесу читања била изазовна – слова. Зависно од узраста, то могу бити сликовнице са мотивима из цртаних филмова, познате бајке или песмице.

Одаберите мирни део дана, никако пред спавање, јер је важно да дете будно прати слова, односно речи које му читате. Седите заједно и читајте гласно, а кад наиђете на ново слово – прокоментаришите га. Најбоље је не правити од тога спектакл, јер дете може осетити притисак. Довољно је да само ви знате који циљ имају ти ваши ритуали. А загрљаје и блискост добијате гратис!


Foto: lična arhiva