Holanđani su u svemu jednostavni, a opet racionalno proračunati. Uglavnom uživaju u svojim kreativnim hobijima, a sve ostalo je, rekao bi čovek, samo koliko se mora. Na njihovoj lestvici prioriteta spremanje hrane nije baš visoko kotirano. Njihovu kuhinju karakteriše jednostavnost, a prepoznatljivi su po živoj haringi sa lukom, stroopwafelu, čorbi od belih špargli i stamppotu.
Holanđani nemaju neku kuhinju, ali ono malo tradicionalnog što imaju u našoj kući je na vrhu top liste. Posetiti Holandiju, a ne okusiti bar jedan od tipičnih holandskih proizvoda znači da niste ni bili u njoj. Na vrhu lestvice, i sigurno nezaobilazni, je stroopwafel.
Svaki holandski kolač ima neku istoriju, a kažu da je današnji tipičan stroopwafel nastao u Gaudi negde sredinom 19. veka. Bio je to tada sirotinjski kolač po svom sastavu, kao biskvit u komadima, poput čipsa koji se prelije sa malo sirupa (stroop), ali ga je veština spremanja kroz vreme učinila posebnim. Danas je to vafl sendvič sa karamel filom koji se, naravno, može kupiti u svakoj prodavnici i poneti za poklon kao jedan od najboljih holandskih suvenira. Međutim, domaći topli stroopwafel jedino se može dobiti na pijaci ili u prolazu na ulici, čak i ovaj izvorni “sirotinjski”, u komadićima sa prelivom.
Nakon 20 godina života u Holandiji, iz moje kuhinje je napokon izašao domaći, ili kako to Holanđani kažu – ambachtelijk stroopwafel.
Za pravljenje stroopwafela u kućnoj radionici potrebna je mašina za pravljenje korneta i dobar recept. Ako ste nekad probali stroopwafel, i ako se usudite da ga napravite, sigurna sam da će i vaša kopija biti bolja od originala.
Sastojci potrebni za testo:
- 240 g brašna
- 1/2 praška za pecivo
- 95 g šećera (40g smeđeg šećera + 45 šećera)
- 80 g maslaca
- 1 jaje
- prstohvat soli
- prstohvat cimeta
Pomešati brašno sa šećerom, komadićima maslaca, jajetom, cimetom, i dodati prstohvat soli. Umesiti glatko testo. Podeliti testo na četiri dela, zamotati ga u plastičnu foliju i ostaviti da odstoji u frižideru oko 30 minuta.
U međuvremenu napraviti karamel sirup sa cimetom od sledećih sastojaka:
- 300 g šećera
- 45 ml pavlake za kuvanje (kookroom)
- 45 g javorovog sirupa, meda ili šećernog kupovnog sirupa (stroop)
- 1 prstohvat cimeta u prahu
- 135 g maslaca
Staviti tri kašike šećera u posudu i mešajući karamelizirati na tihoj vatri. Zatim dodavati pomalo šećera, ne više od jedne kašike, i uz mešanje nastaviti karamelizovanje dok se sva količina šećera ne potroši. U drugoj posudi zagrejati pavlaku za kuvanje sa javorovim sirupom. U zagrejani karamelizirani šećer dodati zagrejanu pavlaku sa javorovim sirupom. Reakcija je burna i potrebno je promešati smesu mućkalicom dok se ne smiri i ne sjedini. Zatim skloniti sa vatre i dodati cimet u prahu i na kockice isečen maslac. Ostaviti karamel da se ohladi na oko 50ºC.
Nakon 30 minuta, testo izvaditi iz frižidera i zagrejeti aparat za pravljenje vafla na nivo 2. Testo podelite po želji (u zavisnosti od željene veličine) na 32-38 kuglice, a onda ih jednu po jednu stavljati u aparat za pečenje i peći oko jedan minut. Potom pečeni vafl staviti na dasku i kružnim kalupom izrezati krug.
Premazati površinu kašikom pripremljenog karamel sirupa i poklopiti drugim okruglim vaflom.
Dobijene ostatke odložiti u posudu. Oni se mogu samleti i koristiti za pravljenje podloge za čizkejk ili koristiti za „sirotinjsku“ verziju sa prelivom.
Stroopwafel najbolje je servirati uz kafu ili čaj, tako što se vafl stavi na vrh šolje tople kafe ili čaja, kako bi omekšao, i karamel se malo otopio i pustio miris, što užitak čini savršenim. To je momenat kad sva čula uživaju.
Nataša Mojsilović
Foto: Lična arhiva