Jesenji raspust je prilika za druženje uz dobru zabavu. Svakog oktobra u Holandiji se održava niz aktivnosti za decu. Za razliku od prethodne godine, ovaj oktobar i te kako ima šta da nam ponudi.

Iako je jesen već zvanično počela u septembru, oktobar je mesec koji svojim bojama i mirisima najlepše dočarava prelazno godišnje doba. U umetničkom kontekstu, oktobar nam donosi lagani prelaz sa otvorenih prostora i lakih letnjih tema u biblioteke, muzeje i pozorišta. Sa spolja ka unutra, od drugih ka sebi, pokazujući nam da se tamo krije bogat svet mašte i stvaralaštva.

Kinderboekenweek – Nedelja dečje knjige

Pod moćnim sloganom „Worden wat je wil!“ – postani ono što želiš, od 6. do 17. oktobra održava se Kinderboekenweek Nedelja dečje knjige, najpoznatija kampanja koja promoviše književnost za decu na holandskom jeziku.

Od daleke 1955. godine, sada već 67. put, organizatori se trude da mališane uvedu u čudesni svet knjiga obrađujući teme bliske deci: prošlost, priče o superherojima i mitskim bićima do mašanja o tome „šta ću biti kad porastem“. Ova divna manifestacija nas svakog oktobra kroz brojne aktivnosti podseća na značaj i istinsku moć čitanja, kao i na njen uticaj na razvoj dece.

Učešće uzimaju svi: osnovne škole, biblioteke, knjižare, pisci za decu, roditelji i najvažnije – veliki broj dece.

Kako bi sve bilo uzbudljivije, svake godine se bira pisac koji će napisati delo specijalno za ovu priliku, a u skladu sa temom. Ova tradicija poznata je pod imenom Kinderboekenweekgeschenk iliti Poklon Nedelje dečije knjige. U knjižarama koje učestvuju u manifestaciji, ova knjiga se deli kao poklon uz kupljenu dečiju knjigu, a sve sa ciljem da se deca na zabavan način uvedu u bogat pripovedački svet. Za 2021. godinu izabrana je priznata spisateljica za decu Bette Westera, koja je napisala priču o uzbudljivom putovanju desetogodišnjakinje Tiril i njenog prijatelja u potrazi za čarobnim napitkom – Tiril en de toverdrank.

Tokom trajanja ovog, za književnost važnog događaja, u mnogim školama se organizuju humanitarne akcije prikupljanja polovnih knjiga, takmičenja u izražajnom čitanju, posete bibliotekama i slične aktivnosti. Sa svakim novim zaljubljenikom u pisanu reč, misija je ispunjena.

De Betovering – Internacionalni festival umetnosti za decu do 12 godina

Jesenji raspust je na pragu. Koliko zbog kratkog predaha od školskih obaveza, toliko i zbog dobre zabave na koju su organizatori dečijeg festivala umetnosti De Betovering navikli mališane, tek svi jedva čekamo 15. oktobar.   

Na brojnim lokacijama u Hagu tokom 9 dana trajanja festivala (od 15. do 23. oktobra) imaćemo priliku da uživamo u bogatoj teatarskoj ponudi za sve uzraste: od lutkarskih predstava, preko kabarea i mjuzikla do klasičnih predstava za decu. Informacije o programu, cenama karata, lokacijama i terminima naći ćete ovde.

Ovogodišnji festival će deo svojih aktivnosti preneti i na ulice Haga gde će se organizovati potraga za skrivenim vratima postavljenim na raznim mestima, a na mališanima je da otkriju koja se to tajna iza njih krije. Ukoliko ste zainteresovani za ovu besplatnu i nadasve zanimljivu ekspediciju De deur naar waar, proverite na sajtu festivala u kojim se krajevima održava. Od besplatnih aktivnosti tu je još i ulični festival na centralnim gradskim ulicama i trgovima Haga koji je na programu od 18. do 22. oktobra.

Tokom trajanja festivala De Betovering za najmlađe se otvaraju vrata najznačajnijih gradskih muzeja koji organizuju zanimljive radionice i prilagođene muzejske postavke. Muzej Mauritshuis nam je spremio radionicu o uzbudljivom pozivu restauratora. Ukoliko i vaše dete želi da postane schiderijendokter (doktor za slike), rezervišite na vreme svoje mesto.

Huis van het Boek – Kuća knjige

Najstariji muzej knjiga na svetu – Huis van het Boek – nalazi se u centru Haga, na adresi Prinssesgracht 30. Muzej čuva priču o istoriji knjige, njenom nastanku i promenama kroz vreme. Srednjovekovni rukopisi, izdanja iz svih perioda istorije zapadne knjige, stara presa za štampanje i mnogo drugih zanimljivosti očekuju zaljubljenike u istoriju knjige.

Muzej u sklopu svojih standardnih postavki ima i aktivnosti za decu, a u periodu od 19. do 21. oktobra deca će dodatno uživati i u zanimljivoj priči o poreklu onoga što je sada simbol Holandije – lalama. Da lale potiču uz Turske i da se motiv lale sreće još u drevnoj turskoj umetnosti, deca će čuti od kustosa muzeja. Nakon toga pružiće im se prilika da samostalno, poput starih turskih majstora, stvore unikatno delo pomoću boje, vode i štapića.

Museumkidsweek – Dečja nedelja muzeja

Od 16. do 31. oktobra u muzejima širom Holandije očekuje nas preko 200 zanimljivih aktivnosti, specijalno osmišljenih da zadovolje znatiželju cele porodice. Sada već tradicionalni sedmi put organizatori su se potrudili da osmisle bogat kulturni program, prilagođen različitim afinitetima i starosnim grupama.

Ukoliko želite da vaš mališan sazna ko je Hugo De Groot, posetite muzej Prinsenhof u Delftu i sa profesionalcem otkrijte zanimljive informacije o svestranosti ovog advokata, poete i, iznad svega, humaniste. Ukoliko priča o jednom od najpoznatijih stanovnika Delfta ostavi utisak na vaše dete, povratak u vreme kada je živeo biće moguć i kroz pisanje pisma krasnopisom i pečatiranje voskom –baš kao nekada.

Tražite li način da vaše dete zavoli povrće? Kreativna radionica Veggie Bling Bling vam može priskočiti u pomoć. Prema istraživanjima potrebno je da dete najmanje šest puta proba neku hranu kako bi se naviklo na određeni ukus i prihvatilo ga. Tokom ove zanimljive radionice deca će moći da naprave nakit od povrća pomoću jednog jedinog alata – sopstvenih zuba. A za to je potrebno više od šest zagrižaja!

Za više informacija o aktivnostima u vašem gradu, posetite sajt Museumkidsweek i obradujte vaše dete interesantnim i edukativnim sadržajem tokom raspusta.


Foto: promo