Ovogodišnji IRFF – Međunarodni filmski festival u Roterdamu, održava se od 30. januara do 9. februara na nekoliko lokacija. Iz mnoštva filmova svetske produkcije, izdvajamo nekoliko ostvarenja sa naših prostora, od kojih su čak tri uvrštena u glavni, takmičarski program.

Međunarodni filmski festival u Roterdamu jedan je od starijih festivala u Evropi, zajedno sa Kanom, Berlinom i Venecijom jedan je od nekoliko najuglednijih festivala na svetu. Direktorka festivala Vanja Kaluđerčić, najavila je uzbudljiv i dinamičan program ove godine: “Od našeg prvog festivala 1972. godine, IFFR je mesto za smelo stvaralaštvo, gde neočekivano pronalazi svoj dom i gde se bioskop slavi u svom sjaju. Dok ulazimo u ovo sledeće poglavlje, ostajemo nepokolebljivi u svom uverenju da bioskop napreduje kada je slobodan – slobodan za eksperimentisanje, pomeranje granica i izražavanje istina koje često ostaju neizrečene.”

Od 14 filmova koji su uvršteni u prestižni takmičarski program Tiger, čak tri filma su sa našeg govornog područja, a pored toga tu su i dva kratkometražna.

Pored filmskog, tu je i program Talks, gde će zablistati glavne zvezde Festivala Kejt Blanšet i Gaj Medin.

Tokom trajanja Festivala mnogi filmovi će biti dostupni i za iznajmljivanje, pa će publika u njima moći da uživa i kod kuće.

„Vetre, pričaj sa mnom“ Stefana Đorđevića

Debitantski igrani film „Vetre, pričaj sa mnom“ reditelja i scenariste Stefana Đorđevića imaće svetsku premijeru u okviru takmičarskog programa Tiger Competition.

U ovom filmu Stefan se vraća kući kako bi sa porodicom proslavio bakin rođendan, po prvi put nakon smrti njegove majke Nece. Vođen željom da završi film o svojoj majci i da pomogne povređenom psu, povratak kući postaje početak njegovog putovanja ka isceljenju. Film je inspirisan stvarnim životnim iskustvima reditelja, a u njemu glume članovi njegove porodice, koji pomažu u završetku radova na Necinoj kamp prikolici.

Povodom svetske premijere autor je izjavio: „Naše filmsko putovanje započinje na prestižnom festivalu u Roterdamu i nadam se da će publika imati sluha za priču o prihvatanju i oslobađanju. Velika je čast što je film uvršten u takmičarski program i s nestrpljenjem iščekujemo da ga prikažemo publici i da film nastavi svoje prikazivanje širom sveta“.

U filmu igraju Negrica Đorđević, Stefan Đorđević, Boško Đorđević, Đorđe Davidović, Budimir Jovanović, Ljiljana Jovanović, Marina Davidović, Vidak Davidović, Ana Petrović, Jana Mihajlović, Jakov Mihajlović, i pas Lija. 

Stefan Đorđević je rođen 1987. godine u Boru. Diplomirao je na FDU u Beogradu sa kratkim igranim filmom „Kamen u ruci“ u režiji Stefana Ivančića. Režirao je kratki igrani film “Poslednja slika o ocu“, koji je nagrađen je na festivalima u Lokarnu, Sarajevu, Zagrebu, FAF-u i drugim, kao i kratki dokumentarni film „Portret umirućeg džina“ koji je prikazan na smotri Venecijanskog Bijenala arhitekture 2021. u sklopu srpskog paviljona.

“Otapanje vladara” Ivana Salatića

U okviru glavne takmičarske selekcije biće premijerno prikazan i crnogorski film “Otapanje vladara” u režiji i po scenariju Ivana Salatića.

Smeštena u 19. vijek, radnja filma prati pesnika i gospodara Brda – Morlaka. Smrtno bolestan, on odlazi na put u potrazi za lekom. Na tom putovanju ka jugu Mediterana prati ga njegov verni sluga Đuko. Razapet između dužnosti i čežnje za domovinom, Đuko se suočava s gospodarevom sudbinom, boreći se s ljubomorom, nostalgijom i osećajem neizbežne propasti.

Uloge u filmu tumače Marko Pogačar, Luka Petrone, Vanja Matić, Vladimir Milošević, Igor Božanić, Tea Ljubešić i Jakov Zovko.

“Fiume o morte!Igora Bezinovića

Prvi hrvatski film koji se bori za nagradu u Rterdamu – “Fiume o morte!”, govori o nepoznatoj epizodi u kojoj je italijanski pesnik i zagovaratelj rata Gabriel D’Anuncio pre stotinak godina zauzeo grad Rijeku boreći se protiv odluke da se ona pripoji Jugoslaviji.

Kombinujući arhivske snimke, informativne dokumentarne intermedije, intervjue sa glumcima i dramatične rekonstrukcije koje hvataju duh epohe, “Fiume o morte!” bori se sa ultranacionalističkim stavovima koji su podržavali D’Anuncijeve akcije. Zbog kombinovanja arhivskih snimaka, dokumenata i svedočenja stanovnika, ovaj film se u Rijeci iščekuje sa velikim interesovanjem.

Igor Bezinović je režirao filmove “Blokada” (nagrada Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2012.), “Veruda” (nagrada Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2015.) i “Kratki izlet” (Velika zlatna arena za najbolji hrvatski dugometražni igrani film u 2017.), kao i niz kratkih filmova raznih vrsta i trajanja. 

„Kad svane“ Stefana Ivančića

Kratkometražni igrani film „Kad svane“ reditelja Stefana Ivančića imaće takođe svetsku premijeru u Roterdamu. U pitanju je priča o samohranoj majci koja se upušta u sitne internet prevare nakon što izgubi posao. Glavnu ulogu filma tumači Milica Janevski, a u pratećim ulogama pojavljuju se Radmila Tomović, Milica Stefanović, Dimitrije Baranov i Nadežda Đermanović.

Stefan Ivančić poznat je domaćoj i internacionalnoj publici po kratkim filmovima „Kamen u ruci“, „Leto bez meseca“, „1973.“, „Soles de primavera“ i „Sekundarna sirovina“, koji su prikazivani na prestižnim svetskim festivalima kao što su Kan, San Sebastijan, FID Marsej, Visions du Réel i drugi, osvojivši veliki broj nagrada.

Uz reditelja Stefana Ivančića, scenario na filmu „Kad svane“ potpisuje Nađa Petrović (autorka romana “Meduze žive zauvek”), direktor fotografije je gorepomenuti Stefan Đorđević.

“Bloody euro” Igora Šilera

Kratkometražni film “Bloody euro” pokazuje težnju da se jedan vizuelni umetnik izrazi kroz performans, kako bi nas uronio u svet svog detinjstva, u dubine svojih sećanja pogođenih krvavim ratom. Na igralištu sećanja izranjaju nadrealističke scene i koreografije sa svojim radostima, strahovima i granicama koje treba rušiti.

Autor je Igor Šiler, srpski umetnik nastanjen u Amsterdamu. Njegova umetnost je pod snažnim uticajem detinjstva i razotkriva balkansku tradiciju i kulturu, spajajući (o)sećanja sa faktima i stvarajući čudnovatu atmosferu sa nijansom melanholije.

Vreme prikazivanja i karte:


Foto: promo; Izvor: IRFF