Samen spelen (zajednička igra) je sintagma koja se može čuti na svakom koraku – u kućama, parkovima, školama, i njena frekventnost direktno upućuje na važnost saživota još od najranijeg perioda. Implicira na značaj određenih normi koje se moraju savladati kako bi se uspešno funkcionisalo u okviru društvene zajednice.

Prvi korak mališana u društvo mogu biti radionice koje se organizuju u gotovo svakom naselju.

Kome su namenjene radionice?

Speelochtend ili Spelinloop su različiti nazivi za radionice namenjene razvoju dece od 0 do 2,5 godine i njihovim roditeljima. To je posebno osmišljen program koji prati ritam mališana. U sigurnom, prihvatajućem okruženju punom ljubavi, kroz igru sa roditeljima i drugom decom, oni se ohrabruju da otkrivaju i upoznaju svet oko sebe.

Program organizuju, u zavisnosti od grada, različita udruženja koja se bave razvojem talenata i kompetencija mladih i pružanjem podrške deci i njihovim roditeljima na putu odrastanja i vaspitanja.  Ideja je da od najranijeg uzrasta svako dete, bez obzira na socijalni status ili poreklo, dobije mogućnost da otkrije i razvije svoje talente i ostvari pravo da gradi svoj put i ličnu vrednost na osnovu znanja i veština. Zbog toga su ovi programi besplatni i sprovode se u okviru škola ili opštinskih prostorija, tzv. buurtcentrima.

Kako funkcioniše program?

Jednostavno i dobro organizovano. Zainteresovani roditelji i njihova deca mogu besplatno da učestvuju u programu. Svi su dobrodošli. Dovoljno je da ponesete voćnu užinu kako bi vaše dete od najranijeg uzrasta steklo naviku zajedničkog užinanja u 10, koja će se nastaviti kroz školovanje i dalje kroz život.

Program vode stručna lica koja u bezbednom okruženju, uz igračke i edukativni materijal prilagođen uzrastu, podstiču razvoj dece, ali i njihovu slobodu i znatiželju da samostalno istražuju i uče. Povremeno se organizuju gostovanja stručnjaka iz različitih oblasti: muzičkih pedagoga, nutricionista, logopeda, koji odgovaraju na pitanja i dileme roditelja.

Značaj vremena provedenog u kreativnoj igri i druženju

Iako se u najmlađem uzrastu ne može govoriti o velikoj potrebi za socijalizacijom, ipak je važno da se deca odmalena izlažu kontaktima sa vršnjacima i da im se povremeno omogući igranje i istraživanje van kuće i poznatog okruženja. Pored socijalnog segmenta, treba istaći značaj učenja kroz igru i susretanje sa novim alatima u tom procesu. Tokom desetonedeljnog programa deca razvijaju motoriku i kreativnost kroz crtanje, pravljenje figurica od plastelina i drugih materijala i učestvuju u muzičkim radionicama. 

Razigrana jutra su višestruko korisna i roditeljima, naročito onima koji se sa holandskom kulturom tek upoznaju. Osim prilike da sa detetom provedemo kvalitetno vreme van kuće, možemo svaki put sresti nove ljude sa kojima imamo zajedničke teme za razgovor. Neretko su učesnici ovakvih radionica stranci koji žive u susedstvu, a supervizori lokalni stanovnici naviknuti na jezičku sramežljivost svojih posetilaca, pa druženja prerastaju u svojevrsne jezičke radionice, što je blagodet kako za jezički razvoj dece, tako i za roditelje. Uz kafu se razmenjuju iskustva i informacije, a kada se stvori pozitivna atmosfera, slave se rođendani i važni događaji – obogaćeni jelima nacionalnih kuhinja.

Ukoliko ste zainteresovani za ovaj vid aktivnosti, raspitajte se u lokalnom CJG centru (Centrum Jeugd en Gezin), biblioteci ili na internetu o tome gde se u vašem kraju organizuje druženje za najmlađe i njihove roditelje. Vrata su otvorena svima koji pokucaju.


Foto: Unsplash