Putovanja su prilika da nakratko zavirimo u tuđi svet. Život u inostranstvu nam pak omogućava da istinski upoznamo jedno društvo. U kolikoj meri ćemo to učiniti, zavisi od ličnih interesovanja i potreba.

Pripremanje ispita Kennis van de Nederlandse Maatschappij (KNM) je dobra prilika da o holandskom društvu naučimo sve na jednom mestu.

Poznavanje kulturnog nasleđa svog naroda: jezika, istorije, tradicije i kulture, pomaže nam da bolje sagledamo kontekst u kojem živimo i da lakše razumemo ko smo. Poštovanje drugog polazi od poštovanja i prihvatanja sopstvenog bića. Postavljanje ovog temelja u detinjstvu, kao i njegovo negovanje kroz život, daje nam osećaj sigurnosti i širinu da poštujemo i prihvatimo drugačije.

Svaka zemlja odlučuje o uslovima za prijem u svoje redove. Da bi stranac dobio srpsko državljanstvo, potrebno je da na teritoriji Republike Srbije živi najmanje tri godine bez prekida, ali mu dokaz o poznavanju jezika ili kulture srpskog naroda nije potreban.

Holanđani su i u ovom segmentu pokazali jednu od svojih bitnih odlika – praktičnost. Naime, u procesu naturalizacije ili sticanja trajne boravišne dozvole, mnogi stranci u Holandiji polažu Inburgeringexsamen – sačinjen iz provere poznavanja holandskog jezika (čitanje, pisanje, slušanje i konverzacija) i poznavanja holandskog društva (KNM). Nezaposleni imaju stepenik više – ispit ONA koji predstavlja svojevrsni trening za traženje posla.

KNM (Kennis van de Nederlandse Maatschaapij) je na neki način vodič kroz holandsko društvo i kulturu. Ujedno, to je i najzanimljiviji deo Inburgeringa jer ga najvećim delom čine praktične informacije iz svakodnevnog života.

Afspraak je verovatno jedna od prvih reči koju stranci u Holandiji nauče. Bilo da se radi o poslovnom ili privatnom životu, Holanđani vole da unapred organizuju svoje vreme – što im umnogome olakšava svakodnevicu. Međutim, izuzetno je važno i da znamo šta treba činiti kada je druženje već dogovoreno. Iako se nameće misao da je lepo ponašanje nešto univerzalno, ipak postoje kulturološke razlike koje valja ispoštovati. Da li se treba rukovati ili po naški (i po holandski) triput poljubiti? Hoće li cveće i vino biti prikladan poklon kada odlazimo u dogovorenu posetu holandskom poznaniku? I šta nam domaćin poručuje rečenicom: Dat had je nou niet hoeven doen – da je zadovoljan ili da smo u darivanju preterali.

Zanima li vas šta kraljevska porodica radi svake godine trećeg utorka u septembru i zašto su toga dana škole u Hagu zatvorene? Odgovor je Prinsjesdag – dan kada kraljevska porodica u zlatnim kočijama dolazi u Binnenhof kako bi kralj pročitao finansijski plan za narednu godinu i potpisao ga.

Da li ste znali da polovina Holanđana živi i radi u Randstadu, oblasti koju čine četiri velika grada: Amsterdam, Roterdam, Hag i Utreht, a da se Ajndhoven naziva još i Gradom svetlosti zbog industrije šibica koja je ovde postojala, a danas zbog fabrike Philips.

Skrenuće vam pažnju i na Deltawerkensistem odbrane od poplava na koji su Holanđani izuzetno ponosni, a koji je izgrađen u Zeilandu, jednoj od najlepših holandskih provincija.

Pripremanjem za ovaj ispit steći ćemo uvid u holandski školski sistem u koji se ulazi već sa 4. godine, a od 5. do 16. godine je školovanje obavezno. Osim informacija o tipovima osnovnih i srednjih škola, dobićete jasnu sliku o tome šta raditi i kome se obratiti ukoliko se vaše dete suočava sa problemom bilo koje vrste. U nekim situacijama biće dovoljan razgovor sa učiteljem, a nekada ćete pomoć morati da potražite u Jeugdzorg-u ili GGD-u.

Kada vaše dete za vreme školske pauze, u stilu Dušana Tadića, šutne loptu u pravcu školskog prozora, shvatićete da je, makar dok su vam deca mala, pametno imati aansprakelijkheidsverzekering, osiguranje koje pokriva eventualnu štetu koju biste vi ili neko vaš prouzrokovali na tuđoj imovini. Informacije o ovom i drugim korisnim vrstama osiguranja koje Holanđani po pravilu koriste, bolje je naučiti pripremajući ispit nego iz ličnog iskustva.

Ukoliko se selite u novi dom ili ste dobili prinovu, pa su vam potrebni slobodni dani, ili ste bolesni i zabrinuti da li će vam biti plaćeno bolovanje, znajte da vas štiti Zakon o radu. Tu stoje ispisana vaša prava, ali i obaveze. A u slučaju otkaza radnici se upućuju u UWV – organizaciju koja će im pomoći u traženju novog posla, prekvalifikaciji ili dobijanju finansijske pomoći dok ne nađu novi posao.

Postoji nekoliko priručnika za pripremu ovog ispita, a TaalCompleet KNM je jedan od njih, preporučen od strane profesora holandskog jezika. Na sajtu Inburgeren.nl postoji nekoliko probnih testova, a na internetu se mogu naći kratki filmovi podeljeni po temama.

Iako većinu ovih i drugih servisnih informacija možemo sakupiti iskustveno, postojanje ovog ispita nam pruža mogućnost da sva ta saznanja sumiramo, kao i da naučimo ponešto o istoriji, geografiji, kulturi i običajima zemlje u kojoj živimo.


Foto: A. Pavlović