Ukoliko ste u prilici da nabavite nove naslove književnosti za decu na maternjem jeziku, razmotrite naše preporuke i podelite sa nama svoje.
Odabir kvalitetnog štiva za mnoge je svojevrsni ritual kojem se pristupa sa uživanjem. Iako se aktuelni književni naslovi mogu poručiti online tokom cele godine, neposredni kontakt sa knjigom i prepuštanje intuiciji većini je prvi izbor.
Kad god ste u prilici, uputite se sa svojim mališanima do najbliže domaće knjižare i prenesite ovu ljubav i na njih. Na ovaj način podarićete im ono što im je najpotrebnije: zajedničko vreme, rituale koji će vas vezati još jače i dragoceni osećaj da verujete u njihove izbore, a kofere ćete napuniti kvalitetnim štivom na maternjem jeziku.
Ne plašim se više
Ova predivna knjiga, koju potpisuje Simeon Marinković, namenjena je deci, ali je i odraslima dobar podsetnik o važnosti razgovora o osećanjima. Naša kultura olako dečake lišava prava na strah i suze, a devojčice ukalupljuje u stereotipe. Mada se vremena menjaju, izuzetno je važno da ova poruka stigne do svakog deteta, ali i roditelja.
Sa kompleksnim osećanjima autor nas upoznaje lagano – kroz priče u stihu u kojima se opisuju naizgled bezazlene situacije, koje su mališanima nepremostive planine. Da bi se one savladale, potrebno je, pre svega, razumevanje i podrška.
Umanjivanjem osećanja ili okretanjem na šalu nećemo pomoći našoj deci da se popnu na drvo, zarone dublje ili se bez straha jave za reč. Osećanja moramo najpre upoznati kako bismo njima ovladali.
Boje drugarstva
Knjiga Boje drugarstva, kojom je Goran Marković napravio iskorak u kompleksnu književnu formu – roman, skreće pažnju na aktuelne probleme tinejdžera: diskriminaciju, predrasude i vršnjačko nasilje.
Zanimljivom kompozicijom gde svako poglavlje počinje kontrastnom rečenicom u odnosu na poslednju rečenicu prethodnog poglavlja (Ja ne volim ljubičastu boju. / Ja volim ljubičastu boju.), da bi se na kraju sve slilo u jednu (Ti si moj najbolji drug. / I ti si moj najbolji drug.), Marković nam ne nudi jednostrano prikazivanje stvarnosti. Problemima sa kojima se mladi suočavaju, a koji itekako ostavljaju traga u tananim dušama u razvoju, suprotstavlja razumevanje, toleranciju, ljubav i prijateljstvo kao jedina moguća rečenja.
Ovim romanom svi smo prozvani i pozvani da ne zatvaramo oči pred stvarnošću. Zablude i predrasude prema drugačijima su sveprisutne, a mi smo dužni da ih osvestimo i da im se odupremo – razumom, empatijom i ljubavlju. Deca se ne rađaju sa predrasudama, već ih uče od nas.
Iako je namenjeno tinejdžerima, ovo delo pruža priliku svima da obnove gradivo i nauče da u životu ne postoje apsolutni heroji i antiheroji.
Svet po Garfildu – najbolje priče
Kada je 1978. godine počeo da objavljuje sada već kultni strip o lenjom, samoživom i nadasve inteligentnom mačku, Džim Dejvis je priželjkivao uspeh, ali nije mogao znati da će to biti jedan od najdugovečnijih komičnih stripova, sa više od četvrt milijarde čitalaca širom sveta. Za stare i buduće ljubitelje stripa, u dva toma priča o Garfildu u izdanju Čarobne knjige, sabrano je najbolje od najboljeg.
Zbirka Svet po Garfildu je zanimljiva zbog komentara samog autora, njegovih razmišljanja o glavnim junacima i objašnjenja kako je stvorio neke od najčuvenijih gegova. Dodatnu vrednost ovog izdanja predstavlja i autorov pogled na život, njegov stvaralački pristup i neke male tajne stripskog umeća koje nam je otkrio.