Holanđani su poznati kao veliki ljubitelji oldtajmera. Većina njih je u besprekornom stanju i dan danas jezdi holandskim auto-putevima.

Našu pažnju posebno privlači grupa kolekcionara vozila marke Zastava, sa čijim predstavnicima smo sa zadovoljstvom razgovarali.

Automobili proizvedeni u fabrici Zastava bili su rezultat udruženih snaga drugova i drugarica iz svih republika SFRJ. Simbol su skromnog, urednog i skladnog života socijalističke radničke klase. Delovi su se proizvodili širom Juge, da bi u Kragujevcu automobili dobijali svoj finalni izgled.

Svojim prepoznatljivim dizajnom, ovi automobili nam bude uspomene na lepše dane naše domovine, na porodična putovanja, na obilaske Jugoslavije od Vardara do Triglava, na prva vozačka iskustva i mladalačke avanture.

Holandija je bila važno tržište na kome su se prodavali fića, kec i jugo. Danas ih od zaborava čuvaju naši sagovornici Danijel Lučić i Steven Bosdijk, osnivači holandskog udruženja Zastava & Yugo Nederland.

Nama izgleda prilično neverovatno da neko u Holandiji danas vozi Zastavu. Ko su članovi vašeg kluba? Odakle inicijativa za takvo neobično okupljanje?

– Klub i Fejsbuk stranicu oko koje smo se okupili pokrenuli smo nas dvojica, a pridružilo nam se još devet vlasnika Zastavinih automobila. Neki od nas imaju delimično poreklo iz bivše Jugoslavije, a većina članova su Holanđani koje za Balkan i Istočnu Evropu vezuju prijateljske veze i nostalgične uspomene na Jugoslaviju, koje kod nekih traju već 30 godina.

Svi smo ljubitelji automobila i posvećeni smo marki Zastava, koja se nekada ovde u Holandiji naširoko prodavala. Saosećanje prema “underdog” markama automobila je nešto što se može često čuti od fanatičnih ljubitelja ovakvih oldtajmera.

Koji modeli Zastave su se vozili u Holandiji?

– Najpopularniji model u Holandiji je bio fića, tj. Zastava 750, čiji se modeli i dalje mogu pronaći. Takođe su se prodavali i Yugo 45, 55 i nekoliko 65 EFI. Tu je zatim i Zastava 101, tzv. stojadin, a početkom devedesetih bilo je u prodaji i nekoliko Florida, u Holandiji nazvanih Yugo Sana, jer je ime Florida na holandskom tržištu pripadao Nissanu pa se ovde nije moglo koristiti. Zbog rata u Jugoslaviji i embarga, a samim tim i slabe zalihe delova, Florida nije uspela da postigne veliki uspeh u Holandiji.

Bilo je u planu da i Yugo Cabrio dođe u Holandiju, ali nažalost to se nije dogodilo zbog okolnosti u Jugoslaviji. Nekoliko kabrioleta je izvezeno u Nemačku.

Holandija

Gde nabavljate automobile? Postoje li na tržištu još uvek Zastavini delovi?

– Neki od naših automobila su uvezeni iz Hrvatske. Trgovina je znatno lakša iz jedne EU zemlje u drugu, a i klima je tamo povoljna po pitanju rđe. Imamo mnogo dobavljača delova iz Srbije, ali onda moramo da smišljamo sve vrste šema, poput krijumčarenja prvo preko granice u Mađarsku, a zatim slanje poštom ili autobusima kako bismo izbegli razne vrste visokih troškova i poteškoća.

Uspostavili smo kontakte sa dosta ljudi iz Srbije koji takođe održavaju tamošnje automobile, a na Fejsbuku postoje i mnoge druge grupe ljubitelja ovog brenda sa kojima imamo redovan kontakt. Naravno, saveti o mogućim novim dobavljačima su uvek dobrodošli.

Holandija

Stiven nam je dao slikovit primer na koji način njihova kolekcija raste:

“U aprilu ove godine video sam Yugo 45 na otpadu u Alkmaru, bio je rashodovan i spreman za uništenje. Bio je to automobil originalno kupljen u Holandiji sa registarskim tablicama iz 1991. Nisam dugo razmišljao – odmah sam ga kupio, produžio važenje tablica i dovezao ga kući prikolicom. Sada se reparira u Lajdenu i nadamo se da će nam se pridružiti na sledećem okupljanju.”

Da li je narandžasti „stojadin“, vozilo Ambasade Holandije u Beogradu, slučajnost ili ima veze sa vama?

Ne, taj automobil smo videli samo na internetu, nemamo ništa s tim, ali bismo voleli da stupimo u kontakt sa njima. Takođe nismo sigurni da li taj narandžasti stojadin zaista pripada Ambasadi ili je vlasništvo nekog ljubitelja koji im ga privremeno pozajmljuje u promotivne svrhe.

Kakvi su dalji planovi vašeg udruženja?

Naš veliki san je odlazak našim automobilima u Kragujevac. Planiranje tog puta je bilo u toku kada je izbila pandemija. Želja nam je da se provozamo kroz zemlje bivše Jugoslavije, a naše konačno odredište bio bi Kragujevac, rodno mesto naših modela.

Nadamo se i da će se naš klub i dalje samo uvećavati, što se zapravo već dešava jer nam se priključuje sve više ljubitelja, a pristižu i nova vozila. Na primer, jedna Zastava 750 se trenutno obnavlja, a nedavno smo u Hrvatskoj kupili Zastavu 101 Mediteran sa troja vrata, koja tek treba da stigne u Holandiju gde će biti potpuno restaurirana. Želeli bismo da u budućnosti još više proširimo našu kolekciju.


Foto: Privatna arhiva