Vanredni parlamentarni izbori u Holandiji održaće se u sredu, 22. novembra 2023. godine. Toga dana će punoletni državljani Holandije izabrati 150 predstavnika u vodećoj državnoj instituciji, poznatoj kao Tweede kamer.

Dok se paralelno odvija i predizborna kampanja u Srbiji, proučili smo kako izgleda izborni proces u Holandiji.

Ko ima pravo glasa

Na izbore se pozivaju svi punoletni građani koji imaju holandsko državljanstvo, što iznosi 13 miliona glasača ili 75% ukupnog stanovništva Holandije. 

Ostalih 19% čine maloletna lica, a 6% stranci, i oni nemaju pravo glasa (izuzetak su izbori za odbor za upravljanje vodama, u kojima učestvovuju i stranci).

Kolika je izlaznost u Holandiji

Do 1970. godine glasanje je u Holandiji bilo obavezno i procenat izlaznosti je iznosio oko 94 procenata. Na poslednjim parlamentarnim izborima iz 2021. glasalo je 82,6% stanovnika.

Predizborna kampanja

Kampanja se odvija preko medija, u za to određenom terminu. Medijska prisutnost svih stranaka je približno jednaka. Najčešća forma predstavljanja programa su televizijske debate, u kojima istovremeno učestvuje više oponenata, uz objektivno moderiranje.

Zakupljeni oglasni prostori, poput bilborda i stranica u novinama, sadrže promotivne postere svih stranaka. Promotivni materijali moraju biti istog formata i jednako (ne)upadljivi.

Političari organizuju tribine i posećuju skupove, ne bi li dodatno privukli birače.

Izbori u Holandiji
Primer predizbornog bilborda iz 2021. godine

Dostupnost informacija i inkluzivnost

Na brojnim nezavisnim sajtovima građani mogu pronaći jasna objašnjenja o državnom uređenju, izborima i glasanju. Organizacije za podršku osetljivim grupama publikuju uputstva za glasanje na jednostavnom jeziku. Vodi se računa o tome da i osobe koje se otežano kreću mogu da pristupe biralištima.

Atraktivna biračka mesta

Izbori se u Holandiji održavaju radnim danom, a može se glasati na bilo kom biračkom mestu u svojoj opštini. U želji da glasanje bude atraktivno i dostupno,otvaraju se biračka mesta i u tržnim centrima, muzejima (Kuća Ane Frank, Van Gogov muzej), crkvama i džamijama, a tu su i dečje farme, železničke stanice, pa čak i pivnice u kojima se može glasati.

Za koga glasati

Kako sve stranke imaju konkretne programe, građani mogu da urade kratki test koji im može pomoći u donošenju odluke. U skladu sa odgovorima na ključna pitanja, softver prikaže čija se politika najbolje uklapa u te parametre.

Primer rezultata testa – pozicija ispitanika u odnosu na programe stranaka

Pitanja, koja su trenutno od najveće važnosti u Holandiji, vezana su za klimatske promene, prihvatanje azilanata i stambenu krizu, a tu su i drugi problemi, kao na primer:

  • Da li Holandija treba da primi više azilanata?
  • Treba li ulagati u javni prevoz ili u izgradnju puteva?
  • Treba li smanjiti broj farmi zbog zagađenja vazduha?
  • Treba li da se izgradi više stanova nauštrb obradivih površina?
  • Treba li Holandija da ima veću ulogu u ratu između Ukrajine i Rusije?
  • Može li neko, ko oseća da je kraj, da okonča život uz profesionalnu pomoć ?
  • Treba li graditi više vetrenjača na zemlji?
  • Treba li olakšati proceduru menjanja pola u ličnim dokumetnima?
  • Da li Holandija treba da istupi iz Evropske unije?

Na listiću svi kandidati za poslanike

Uz poziv na glasanje, poštom stiže i izborna lista na kojoj se nalaze političke stranke i svi njihovi kandidati koji učestvuju na izborima. 

Na glasačkom listiću birači zaokružuju pojedinačne poslanike, a ne samo nosioce liste.

Dozvoljeno je glasanje u tuđe ime

Ko nije u mogućnosti da glasa (zbog posla, bolesti ili putovanja, npr.), može zamoliti nekog drugog, ko stanuje u istoj opštini, da glasa u njegovo ime. Na poleđini glasačkog listića se navode podaci ovlašćene osobe koja, uz kopiju dokumenta, time dobija pravo da popuni glasački listić u ime svog komšije, prijatelja ili rođaka.

Glasanje poštom

Svako ko želi da glasa iz inostranstva, može to učiniti poštom. Potrebno je samo da se prethodno prijavi, kako bi mu bio dostavljen glasački listić.

Ne zaboravite da se prijavite za izbore u Ambasadi Republike Srbije.

Procedura glasanja

Na željenom biračkom mestu potrebno je pokazati glasački listić i identifikacioni dokument (može biti i stari, do 5 godina nakon isteka). Glasanje se obavlja iza paravana, bojenjem odabranog kružića crvenom bojom. Zanimljivo je da se može koristiti i ruž za usne, ako je crven, dok se olovke druge boje ne priznaju. Fotografisanje i vlogovanje iza paravana je dozvoljeno, uz poštovanje ostalih glasača.

Pored uobičajene provere identiteta, nema nikakvih dodatnih kontrola, UV-lampe, niti spreja. 

Brojanje glasova 

U 21 čas se zatvaraju sva birališta i počinje brojanje glasova. Otvaranje glasačke kutije je javno i mora biti otvoreno za publiku i medije, sve dok se ne ometa proces brojanja.

Preliminarni rezultati se objavljuju iste večeri, a nakon par dana slede i zvanični.


Izvor: rijksoverheid.nl