Ove jeseni nas u Holandiji očekuje niz aktivnosti koje promovišu dragačevske trube i narodno pevanje sa naših prostora – Balkan Blaast. Renomirani solisti iz Beograda, Bojana Nikolić i Dragančo Ristevski, održaće radionice i dva koncerta sa Fanfarnim orkestrom iz Utrehta i Balkanskim ženskim horom iz Amsterdama.

O ovom, ali i o ostalim projektima u kojima Holanđane upoznaje sa muzičkim nasleđem Balkana, razgovaramo sa Julijom Šćepanović.

Dirigentkinja Julia Šćepanović je diplomirala na Muzičkoj akademiji u Beogradu. Karijeru je započela sa Beogradskom filharmonijom, zatim i kao asistent dirigenta Beogradske opere. Od 1990-ih godina, radi kao dirigent, vokalni savetnik i muzički edukator u mnogim horovima i orkestrima u Holandiji.

Balkansko pevanje i muzika iz Istočne Evrope su njena specijalnost. Već godinama organizuje muzičke radionice u kojima našu tradicionalnu muziku približava strancima, koje su sa velikim interesovanjem propraćene na Univerzitetu u Amsterdamu, Muzičkom konzervatorijumu u Zvoleu, muzičkim festivalima i kulturnim centrima širom Holandije.

Julia je pionir u izvođenju Mokranjčeve muzike u Holandiji, a od 2010. godine je dirigent Balkanskog ženskog hora iz Amsterdama, sa kojim ove jeseni priprema dva značajna koncerta.

Zanimljivo je kad neko ko gaji toliku ljubav prema korenima, koju i sama prepoznajem, stanuje daleko od izvora inspiracije. Ispričajte nam otkud vi baš u Holandiji.

– Potpuno slučajno. Videla sam da se bliži rat, zbog čega je kultura Srbije bila u stanju infarkta. Odabrala sam Amsterdam kao najmanje inhibiranu okolinu, dok se “stvari malo ne srede”. Mislila sam da će ti “nesporazumi” brzo biti gotovi i da ću se vratiti za par meseci. U međuvremenu sam dobila poziv da dirigujem nekim horovima u Amsterdamu. I tako, projekat za projektom, koncert po koncert… I nakon trideset godina, još uvek sam ovde.

Šta vas motiviše da našu tradicionalnu muziku predstavljate svetu?

– Pa zar ne čujete kako je predivna? Ne samo da je mi volimo, nego su i Holanđani zaljubljeni u nju. Do dolaska ovamo sam radila samo na klasičnoj muzici, tzv. apsolutnoj muzici, koju sam diplomirala na odseku za dirigovanje u Beogradu. Tek otkako sam ovde videla entuzijazam ljudi ka našoj muzičkoj baštini, počela sam da je slušam “njihovim ušima”. Kako kažu zaljubljeni – treba da je vidiš mojim očima da bi shvatio…

Fotograf: Mladen Pikulić

Koje projekte biste izdvojili kao posebno važne u svojoj karijeri?

– Moji počeci sa dirigovanjem, sa orkestrom Beogradske filharmonije, potom Mocartov Rekvijem u Amsterdamu, Novogodišnji koncert u Firenci, u Teatro Comunale, gde sam dirigovala sa tri orkestra na sceni… Potom, muzičko-pozorišni spektakli na otvorenom u Holandiji, za koje sam spremala hor i glumce, a čak sam i sama ponekad u njima pevala i glumila. 

Posebno me raduju predstojeći koncerti, koji će se održati u novembru u Amsterdamu i Utrehtu, pod nazivom “Balkan Blaast” (u pitanju je igra reci između: balkanska eksplozija i balkanski duvači).

Kakve su reakcije stranaca na vašim koncertima? Sa kojim emocijama izlaze iz sale? 

– Bude puno suza, emotivnih potresa, zahvalnosti iskazane i rečima i očima, divljenje… Ne zaboravite da sam ja dirigent i najčešće ne nastupam sama, nego sa kolegama muzičarima. Meni su i njihove reakcije bitne, to su takođe impresivne emocije. Kada nešto sa puno truda zajedno stvorite, “rodite”, i sve to uspete da integrišete u jedno eterično, živo delo i prenesete ga publici – to je velika čarolija koja nas sve opija.

Pomenuli ste svoj novi projekat u Holandiji, tzv. Balkan Blaast. Vrlo zanimljivo zvuči. O čemu se zapravo radi?

– Fanfarni orkestar Zuilen iz Utrehta i Balkanski ženski hor iz Amsterdama su me angažovali, kao specijalistu za balkansku muziku, da sastavim i vodim koncertni program “Balkan Blaast”. Budući da su tek nedavno, na jednoj od mojih radionica, saznali za srpsku dragačevsku trubu i Guču, a pre toga su već čuli i za muziku Gorana Bregovića, javilo se interesovanje, koje je preraslo u obožavanje srpskih duvača. 

Uz moju pomoć, postavljena je programska i tehnička struktura za ovaj veliki projekat, za koji im dovodim jednog od naših najboljih “dragačevskih” trubača, diplomiranog muzičara – Draganča Ristevskog i istaknutu pevačicu tradicionalnih srpskih i balkanskih stilova, etnomuzikologa, profesora – Bojanu Nikolić. Pored nastupa, Bojana i Dragan ce takođe održati i muzičke radionice, to vredi videti.

Orkestrom i horom ce naizmenično dirigovati dva dirigenta: Martin Wernsen i moja malenkost.

Muzička radionica: Srpske trube, Dragančo Ristevski – utorak, 29. oktobar , Utreht |

Muzička radionica: Balkansko pevanje, Bojana Nikolić – četvrtak, 31. oktobar, Amsterdam |

Koncert: Balkan Blaast Utreht – subota, 2. novembar |

Koncert: Balkan Blaast Amsterdam – nedelja, 3. novembar

Linkovi za kupovinu karata nalaze se na stranici AGENDA: Događaji za dijasporu u Holandiji


Foto: lična arhiva