Ukoliko niste vešti u administrativnim poslovima, ne snalazite se sa jezikom ili sa internetom, ne ustručavajte se da potražite pomoć u lokalnoj biblioteci, iako niste njen član. Zahvaljujući velikom državnom projektu IDO, gradske biblioteke postaju centri besplatnih informacija za sve građane.

Državne institucije u Holandiji prelaze na online poslovanje i teži se potpunom ukidanju ličnog kontakta sa službenicima. Digitalizacija državne uprave štedi vreme i novac, izbegavaju se gužve i nesporazumi. Međutim, nisu svi građani spremni da prate te promene. Procenjeno je da oko 4 miliona stanovnika Holandije ne vlada veštinama potrebnim za samostalno obavljanje administrativnih poslova. Zbog toga su, počev od prošle godine, biblioteke postale mesta na kojima možete potražiti pomoć u korišćenju digitalne uprave (Informatiepunt digitale overheid).

Gradske biblioteke su prepoznate kao najbolji partneri u digitalnoj inkluziji, jer su po sebi baze informacija. U pitanju su udobni prostori opremljeni računarima i internetom, koji pored izdavanja knjiga nude i čitav spektar raznih usluga, poput kurseva jezika i računara, umetničkih radionica, dobrotvornih akcija, kulturno-umetničkog programa i aktivnosti za decu. Moderna biblioteka je okrenuta svim građanima, a ne samo čitaocima.

Najrazličitija pitanja

Bibliotekari su obučeni da pruže prvu pomoć u vidu informacije, koja često bude i sasvim dovoljna. Za složenije zadatke dobićete termin za tzv. IDO spreekuur, a ukoliko vaša potreba prevazilazi njihove nadležnosti, povezaće vas sa lokalnom ustanovom koja vam zasigurno može pomoći.

Na sajtu digitaleoverheid.nl možete pronaći adresu i radno vreme najbližeg informacionog punkta koji je otvoren za pitanja iz raznih oblasti, kao što su:

  • DigiD
  • CoronaCheck aplikacija
  • Zakazivanje vakcinacije
  • Inburgering
  • Zdravstvo i socijalni rad (kućna nega, zdravstvene ustanove, potraživanje bolovanja, pomagala, itd.)
  • Finansije (porez, penzija, socijalna pomoć, dodaci, plaćanja, itd.)
  • Nekretnine (socijalni stanovi, pomoć za podstanare, itd)
  • Posao (prijava na biro za nezaposlene, traženje posla, itd.)
  • Saobraćaj (saobraćajne kazne, vozačka i saobraćajna dozvola, itd.)

Ukoliko želite da naučite da samostalno obavljate sve te poslove, u biblioteci možete pohađati neki od besplatnih kurseva, poput Klik&Tik i DigiSterker.

Na sajtu steffi.nl se nalaze jednostavna objašnjenja za korišćenje usluga digitalne uprave.

Ukoliko vam pak ne treba pomoć jer se odlično snalazite u pomenutim aktivnostima, prijavite se da postanete volonter biblioteke i na taj način svojim iskustvom pomozite drugima.