Dame iz Roterdama održavaju duh i telo u dobroj formi tako što svake nedelje đuskaju uz ritmove sa Balkana.
Balkan Fusion Dance je energičan plesni stil koji spaja dinamične balkanske ritmove s modernim plesnim pokretima.
Najbolji način da se u mračnim jesenjim danima razmrdamo i razgalimo jeste pesma i igra. Iz potrebe za povezivanjem i osnaživanjem žena uz muziku koja nam je bliska, nastao je roterdamski plesni studio Balkan Fusion Dance. O motivima koji ih pokreću, razgovarali smo sa Anom Barić, koreografkinjom i vlasnicom studija.
Vaše koreografije su fuzija tradicionalnih i modernih plesnih stilova. Šta dame mogu da očekuju kad prvi put dođu kod vas?
– Oduvijek sam sanjala o tome da kreiram vlastiti plesni stil, a taj san se ostvario 2016. godine. U pitanju je jedinstvena kombinacija, savršena za dame koje se ne boje isprobati nešto novo i voljne su da se potpuno pokrenu. Nakon sat vremena plesa uz moje balkanske ritmove u Roterdamu, imate osjećaj kao da ste odradili full body trening.
Nakon dugog radnog dana, svi imaju potrebu da isključe mozak. Pokažem korake jednom-dvaput, a onda pustim muziku i krećemo. Želim da žene zaista osjete muziku i prepuste se. Koreografija će se već sama posložiti.
Odakle kod vas ljubav prema balkanskim ritmovima?
– Rođena sam u Bosni i Hercegovini, u Sarajevu. Kada sam imala osam godina, došla sam u Holandiju sa svojim roditeljima i sestrama. Odrasla sam u Bosni s roditeljima, sestrama, te bakom i dedom, i muzika je uvijek bila prisutna u našem domu.
Mislim da je ples oduvijek bio u meni. Tokom odrastanja u Holandiji, isprobavala sam sve i svašta: salsu, latino, trbušni ples, dok nisam shvatila gdje leži moja prava snaga i prije svega, strast – u balkanskom plesu s malo fusion dodira.
U Roterdamu sam često išla na festivale gdje su DJ-evi puštali balkanske melodije, što mi je bilo fantastično. Primijetila sam da su svi, uključujući i ljude bez balkanskih korijena, uživali u tome. Željela sam i sama kreirati nešto slično tokom plesnog časa.
Kome je ovaj ples najpre namenjen? Kakve su reakcije strankinja?
– U principu, dobrodošli su svi koji vole ples i kretanje, pozitivnog duha i koji žele isprobati nešto novo.
Kroz godine sam primijetila da moja ciljna grupa obuhvata žene, bez obzira na godine, oblik ili kulturnu pozadinu. Posebno mi je drago što nam dolaze žene u dobi od 25 do 40 godina, koje često tek započinju karijeru, ili još studiraju, kao i žene iznad 40 i 50 godina koje imaju više životnog iskustva. Grupa je veoma raznolika, ali sve se nekako lijepo uklapa. Na to sam veoma ponosna.
Reakcije drugih su često: “Wow, muzika je sjajna”, “Sviđa mi se što mogu da naučim više o vašoj kulturi”, “Osjećam se veoma dobrodošlo na času”, “Nakon časa i balkanske muzike osjećam toliko pozitivne energije koja me nosi cijelu sedmicu”…
Šta želite da žene nauče ili ponesu sa sobom iz vašeg časa plesa?
– Najvažnije mi je da se svi usude da se opuste i prepuste plesu. Nekome za to treba više vremena, nekome manje, ali svaka žena to sama određuje. Bitno mi je da se svi osjećaju ugodno na času.
Koraci Balkan Fusion Dancea su dosta ženstveni i pomažu da na sebe gledate iz drugačije perspektive. Mnoge žene nose etikete poput “majka”, “single” ili “poslovna žena”. Na časovima treba da ostave te etikete po strani, prepuste se muzici i posvete tih sat vremena sebi. Cilj je opustiti se nakon napornog radnog dana i napuniti energijom kroz ples.
Pored plesnih časova, zajedno formiramo community u kojoj organizujemo različite aktivnosti. Povremeno idemo na balkanske zabave, posjećujemo (balkanske) restorane ili jednostavno izlazimo na zajedničke šetnje i družimo se.
Da li imate i nastupe ili je ova aktivnost isključivo rekreativne prirode?
– Nastupali smo nekoliko puta i bilo je sjajno, zato što je zaista uzbudljivo stajati na pozornici pred publikom. Također, nakon nastupa dolazi poseban osjećaj zadovoljstva. Otvoreni smo za nastupe i ubuduće, ako se ukaže prilika.
Zainteresovani ste za đuskanje?
Prijavite se za probni čas putem sajta www.balkanfusiondance.nl
i zapratite Balkan Fusion Dance na društvenim mrežama.
Fotografije: Saša Danilović