Kako odabrati pravu aplikaciju za učenje jezika u moru istih? U koju investirati vreme i novac?

U odluci nam može pomoći ovaj praktični pregled koji je napisao student Grupe za nederlandistiku.

Aplikacije za učenje jezika nisu nikakva novost: prva ove vrste stara je skoro 30 godina (Rosetta Stone). Danas postoji više od 50 sličnih aplikacija, a svaka ima svoje prednosti i mane. Ove aplikacije, iako već popularne, postale su mnogo popularnije tokom korone. Dok smo bili kod kuće u potrazi za novim iskustvima, koristili smo aplikacije za učenje jezika više nego ikad. Duolingo je zabeležio ogroman porast u broju korisnika u Velikoj Britaniji: 296% u martu 2020. godine.

U ovom tekstu je opisano nekoliko aplikacija i analizirana je njihova struktura.

Duolingo

Duolingo je relativno nov i postao je nešto profesionalnija aplikacija od 2011. godine. Ako umete da steknete naviku, onda vam Duolingo savršeno odgovara. Nudi sjajne vežbe koje se lako mogu odraditi u pokretu. Tako možete naučiti novi jezik ili poboljšati svoje veštine čak iako nemate mnogo slobodnog vremena. S druge strane, vežbe vremenom počinju da se ponavljaju i postaju dosadne, tako da, ako želite ozbiljno da se posvetite učenju novog jezika, nekoliko drugih aplikacija bi mogle biti bolja opcija.

Busuu

Busuu je prisutan već neko vreme – od 2008. Za razliku od Duolinga, čini se da Busuu prelazi direktno na stvar. Nudi veoma dobro strukturirane kurseve, a plaćena verzija vredi svaki dinar. Ali i ova aplikacija ima nekoliko nedostataka. Busuu nudi naizgled vrlo ograničen broj kurseva koje možete pohađati. Ima samo 12 jezika u ponudi, te korisnici koji žele da nauče neke egzotične jezike treba da potraže nešto drugo.

Babbel

Treća aplikacija je Babbel. Babbel na prvi pogled ima sve: sjajnu istoriju, sjajne kurseve i fantastičan raspon istih. Štaviše, izabrana je za aplikaciju za učenje jezika godine. Iako se nalazi na skupljem kraju spektra, prema iskustvima korisnika je i te kako vredna toga. Ima jednostavan interfejs, dobro koncipirane kurseve i sve vrste vežbi čitanja, govora, pisanja i slušanja. Veoma je intuitivan i jednostavan za upotrebu, na neki način kombinacija aplikacija Duolingo i Busuu, no još bolji.

Drops

Drops je mobilna aplikacija pomoću koje korisnici mogu da proširuju i uvežbavaju vokabular nizozemskog ili nekog drugog jezika. Postoji besplatna i premijum verzija, a takođe je dostupna i za Android i za iOS. Aplikacija je koncipirana u vidu mini igara (pravopis, povezivanje ikonice i reči, povezivanje ikonice i audio fajla) u trajanju od 5 do 10 minuta dnevno, a korisnici mogu da izaberu koje reči žele da vežbaju tako što će prevući reč nagore odnosno nadole.

Prednosti: jednostavna za korišćenje, zabavna, ne oduzima previše vremena, lep dizajn, širok vokabular.

Mane: akcenat je isključivo na vokabularu, ikonice nekada nisu dovoljno jasne, bez premijum verzije nisu otključani svi spiskovi reči.

Odaberite jednu

S obzirom na to da se redovno objavljuje mnoštvo aplikacija za učenje jezika, teško je odlučiti koja je najbolja. Sigurno je da nije svaka aplikacija za svakoga, ali svako može pronaći aplikaciju koja odgovara njegovim potrebama i džepu. Srećom, većina njih ima besplatnu verziju, pa imate vremena da odlučite da li je baš ta aplikacija ona na koju ćete se obavezati.

Najvažnije je izabrati jednu jedinu aplikaciju koja će vam biti sredstvo za usvajanje stranog jezika, jer je opšte poznato da je doslednost najvažnija stvar u sticanju nove veštine.

Autori teksta: Milan Ristić i Nevena Kedžić, studenti Grupe za nederlandistiku Filološkog fakulteta u Beogradu


Izvor: Časopis Paukenslag! Foto: Canva