Dan državnosti Republike Srbije – Sretenje praznuje se 15. i 16. februara, kao pomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak i dan kada je u Kragujevcu 1835. godine izdat prvi Ustav Knjažestva Srbije.
Na Dan državnosti razgovaramo sa Ksenijom Milenković, ambasadorkom Republike Srbije u Kraljevini Holandiji. Zanimalo nas je kakvi su bilateralni odnosi između dve zemlje, kako je pandemija uticala na diplomatiju i na koji način će se ove godine obeležiti srpski državni praznik.
Ambasadorka Srbije Ksenija Milenković je svoj prvi mandat u Hagu započela u sam osvit svetske pandemije. Ipak, i u otežanim okolnostima, u protekle dve godine je došlo do izvesnih pomaka u međunarodnoj saradnji. Takođe, predstavnici srpske dijaspore su inicirali značajne projekte, koji su dobili podršku Ambasade Srbije u Holandiji.
Nedugo nakon vašeg stupanja na dužnost otpočela je svetska pandemija. Kako izgleda bavljenje diplomatijom u vreme epidemioloških mera?
– Diplomatija je posao koji podrazumeva stalnu komunikaciju i kontakte sa ljudima. Jedan od naših primarnih zadataka kao diplomata je da uspostavimo što više kontakata sa predstavnicima države prijema, međunarodnih organizacija, diplomatskog kora i naše dijaspore. Iako smo se tokom pandemije navikli na takozvanu digitalnu diplomatiju, jer se najveći broj sastanaka održavao u onlajn formatu, sa olakšanjem smo dočekali ublažavanje mera koje sada omogućava lične kontakte u većoj meri.
Tokom perioda zaključavanja bili smo prinuđeni da komuniciramo isključivo „preko ekrana“ ili telefonom što u diplomatskom poslu nameće niz ograničenja. Susreti sa predstavnicima dijaspore takođe nisu bili intenzivni i česti kao što smo navikli i želeli, ali se nadam da ćemo tokom ove godine uspeti da nadoknadimo izgubljeno vreme.
U prethodnom periodu su se međunarodni odnosi globalno promenili. Kakva je diplomatska saradnja između Srbije i Holandije?
– Uprkos pandemiji, bilateralni odnosi između Srbije i Holandije su se tokom prethodne dve godine intenzivirali. Politički dijalog između dve zemlje je ojačan čemu svedoči poseta ministra spoljnih poslova Srbije Nikole Selakovića Holandiji u novembru prošle godine. Bila je to prva poseta našeg ministra spoljnih poslova Holandiji posle 14 godina.
U januaru prošle godine održane su prve bilateralne političke konsultacije između dva ministarstva spoljnih poslova u digitalnom formatu, a sledeće će biti održane 17. marta ove godine u Beogradu.
Ekonomska saradnja i razmena između Srbije i Holandije su u stalnom porastu, a naš interes je da u Srbiju dovedemo što više holandskih investitora.
Saradnja Ambasade sa holandskim kolegama u svim relevantnim institucijama je veoma dobra i utisak je da postoji obostrana volja da se bilateralni odnosi dalje intenziviraju i osnažuju.
Koliko ste, s obzirom na okolnosti, uspeli da upoznate srpski narod koji ovde živi? Kakvi su vam utisci o dijaspori u Holandiji?
– Naša dijaspora u Holandiji neformalno broji oko 20.000 ljudi koji žive u svim delovima zemlje. Naš zadatak kao Ambasade je da našim građanima pružimo svu moguću pomoć i podršku što je posebno došlo do izražaja na početku pandemije kada smo organizovali evakuacije građana Srbije koji su se zatekli na teritoriji Holandije specijalnim letovima iz Amsterdama.
Imamo redovnu komunikaciju sa predstavnicima naše dijaspore, a kao rezultat naše saradnje izdvojila bih dva uspešna projekta – otvaranje i početak rada Srpske dopunske škole u Roterdamu po programu Ministarstva prosvete i projekat obnove krstova na srpskom vojnom memorijalu iz Prvog svetskog rata u Garderenu.
Inicijativa za otvaranje škole potekla je od Udruženja Srpsko omladinsko prijateljstvo iz Roterdama pod vođstvom Milana Vukasa. Projekat obnove krstova pokrenut je od strane naše dijaspore i parohije SPC u Najmegenu, a finansijski ga je podržalo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije na konkursu podrške projektima dijaspore. Oba projekta aktivno je podržala Ambasada Srbije u Holandiji.
Da li vam se dopada holandska kultura, jezik, društveno uređenje? Šta odlikuje Holanđane u diplomatskim krugovima? Jedu li se sendviči i na prijemima?
– Holandija je veoma lepa zemlja i prijatno mesto za život, iako smo zbog pandemije obišli manje nego što smo prvobitno planirali.
Kao veliki ljubitelj umetnosti, posebno slikarstva, u Holandiji imam priliku da uživam u delima najvećih majstora poput Vermera, Rembranta i Van Goga. Svakome ko dođe u turističku posetu Holandiji preporučila bih da obiđe različite muzeje čije postavke su zaista izuzetne.
Holandski jezik, nažalost, ne govorim, ali mi znanje engleskog i poznavanje nemačkog pomaže da razumem kontekst. Utisak koji se stekne brzo po dolasku u Holandiju je da Holanđani odlično govore engleski jezik i vrlo rado ga koriste u komunikaciji sa strancima, što dodatno olakšava početno snalaženje i svakodnevni život.
U diplomatskoj komunikaciji Holanđani su poznati po jasnom i direktnom sopštavanju stavova i prenošenju pozicija svoje zemlje po različitim pitanjima. Bez obzira na to da li će vam se dopasti ono što čujete, sa Holanđanima uvek znate na čemu ste, što je dobro za razumevanje i uspešnu međusobnu komunikaciju.
Na diplomatskim prijemima, posebno kada se obeležava Nacionalni dan, služi se nacionalna kuhinja i to je standard u diplomatskom koru. U poslednje dve godine je bilo vrlo malo prijema, a poslednji prijem za Dan državnosti Republike Srbije održan je u februaru 2020. pred izbijanje pandemije. Verujem da ćemo sledeće godine biti u prilici da organizujemo obeležavanje Dana državnosti u društvu prijatelja iz Holandije, diplomatskog kora, međunarodnih organizacija i dijaspore.
Pored toga što predstavljate našu zemlju na međunarodnim planu, vi ste i majka dvoje dece. Kako se vaša porodica snašla u novoj sredini? Koje su vam omiljene neformalne aktivnosti u Holandiji?
– Vožnja bicikla je aktivnost koja je postala deo našeg svakodnevnog života vrlo brzo nakon dolaska u Holandiju. Deca su krenula biciklom u školu i na vannastavne aktivnosti, što je ovde uobičajeno. Ja idem uglavnom biciklom na posao, što je naročito tokom zaključavanja značilo i boravak napolju i fizičku aktivnost. Nadam se da ćemo sada moći u većoj meri da obiđemo Holandiju i njene prelepe muzeje.
Iskoristila bih priliku da vam čestitam praznik i da vam poželim da ga sledeće godine proslavite u punom sjaju i bez emidemioloških mera.
Zahvaljujem se i čestitam Dan državnosti Republike Srbije svim našim građanima koji žive u Holandiji.
U Holandiji će se Dan državnosti Republike Srbije obeležiti u nedelju 20. februara 2022. u Hramu Svete Trojice u Roterdamu. U 10 časova počinje liturgija, nakon koje sledi program u kome će učestvovati diplomatski predstavnici i učenici Srpske dopunske škole.
Foto: privatna arhiva