Vrsni pijanisti Sonja Lončar i Andrija Pavlović, poznatiji kao LP Duo, eksperimentišući pronalaze veze između nauke i moderne muzike, u saradnji sa naučnicima TU Delft.
Ovog maja u dva navrata nastupaju u Amsterdamu, a u svojoj biografiji imaju zavidan opus savremene holandske muzike.
Ovaj nesvakidašnji klavirski duo osnovan je 2004. godine u Beogradu. Ubrzo je postao međunarodno priznat i proglašen za jedan od osam najboljih klavirskih dua na svetu (Miami Dranoff Two Piano Competition, 2008). Usledili su nastupi širom sveta u prostorima kao što su Karnegi Hol u Njujorku, Kenedi centar u Vašingtonu, Danska kraljevska opera i pozorište u Kopenhagenu i Meguro Persimmon Hol u Tokiju.
U svojoj interesantnoj karijeri, duo se u više navrata interesovao za minimalističku i avangardnu holandsku muziku. Danas je Andrija Pavlović, alias Andy Pavlov, gost Tehničkog univerziteta u Delftu (Kavli Institute of Nanoscience Delft) gde često drži predavanja i koncerte, i zajedno sa Sonjom Lončar eksperimentiše, istražujući različita značenja dualnosti. Andrija/Andy će imati solo nastup 5. maja u Amsterdamu, dok će 15. maja LP Duo svirati na amsterdamskom Pianoduo festivalu.
Članovi sastava LP Duo su suosnivači pionirskog projekta umetnosti i nauke ,,Kvantna muzika” i pronalazači novog muzičkog instrumenta – hibridnog klavira Dualiti. U saradnji sa vodećim savremenim kvantnim fizičarima, Sonja i Andrija se aktivno bave istraživanjem kvantne akustike. Pomoću eksperimenata u kvantnim laboratorijama, zvuci atoma se zapisuju kroz formule od kojih dalje nastaju interesantne kompozicije, različite od muzike na koju smo navikli.
Otkad datiraju vaše veze sa Holandijom? Zbog čega vam je holandsko muzičko nasleđe bilo inspirativno?
Andrija: Holandska umetnička scena je izuzetno bogata. Malo ko zna da smo mi oboje i pre nego što smo se poznavali, želeli da upišemo Akademije u Holandiji (Sonja u Amsterdamu, ja u Hagu). Ipak, očigledno je put morao da izgleda drugačije, te da nas najpre spoji u Beogradu. Sećam se da nam je Sonjina sestra Keti, koja je živela u Amsterdamu, takođe muzičarka, slala note Simeona Ten Holta, čuvenog holandskog kompozitora. Bili smo oduševljeni njegovom muzikom! I onda smo jednostavno krenuli da pretražujemo dalje po tada skromnom internetu (2004-2005). Došli smo do mnogih otkrića i kompozitora, a neki od njih (Chiel Meijering i Huba de Graaff) su nam i danas posle toliko godina bliski prijatelji.
Mi smo prvi koncert nove holandske muzike organizovali u Beogradu, 2005. godine u Sali beogradske filharmonije. Taj koncert, iako naš ispitni rad na specijalističkim studijama, bio je jako dobro posećen i podržan od strane Holandske ambasade u Beogradu.
Polufinale najvećeg svetskog takmičenja za dva klavira (Miami Dranoff Two Piano Competition) smo svirali u Holandiji (Culemborg), a holandski pijanista Jeroen van Veen, koji je bio u žiriju, nije mogao da veruje kada je pročitao u našoj biografiji da neki mladi muzičari iz Beograda sviraju toliko savremene holandske muzike.
Nakon toga, zaista smo najviše puta svirali u Holandiji i to u nekim od najlepših prostora popout Beurs van Berlage i Scheepvaartmuseum (Amsterdam) ili Kurhaus hotel (Ševeningen). Koncert u Concertgebouw u Amsterdamu dva puta je odlagan zbog korone, nadamo se trećoj sreći 23. januara 2023. godine.
Kada su koncerti popularne muzike u pitanju, utisak je da u Holandiji nedostaje onog našeg dima, suza i meraka. Primećujete li razliku u vašoj publici?
Sonja: U Holandiji smo svirali do sada, koliko se sećam, možda i preko 20 koncerata u poslednjih desetak godina. Publika koja dolazi na naše koncerte u Holandiji je zapravo vrlo slična našoj publici.
To su ljudi svih generacija koji nisu tipični posetioci koncerata klasične muzike. Tu ima ljubitelja najrazličitijih žanrova, ali ono što ih povezuje je definitivno želja za novom muzikom, za inovacijama u muzici i ljubav prema savremenom zvuku koji je negde između postojećih žanrova.
Otkrijte nam šta se to zapravo dešava na Tehničkom univerzitetu u Delftu. Kakva je veza između tehnike i vaše muzike?
Andrija: Na TU Delft se upravo završava jedna lepa Art rezidencija pod okriljem Kavli fondacije i to nakon tri meseca uzbudljivog boravka ovde i rada sa naučnicima na projektu “Beyond Quantum Music”.
Ideja je bila napraviti most između umetnosti (muzike) i nauke u saradnji sa tri departmana – Quantum Nanoscience, Bio Nanoscience, Qu Tech. Osim više predavanja i različitih formata koncerata tokom prethodnog perioda, rezidencija je završena koncertom LP Dua sa potpuno novim kompozicijama za dva hibridna klavira koje su nastale iz različitih eksperimenata, kako teorijskih tako i onih praktičnih, laboratorijskih.
Pored toga, objavljena je jedna publikacija sa mojim crtežima (grafičkim notacijama) i poezijom koja predstavlja mali dnevnik celokupnog boravka ovde i inspirativnih susreta sa različlitim naučnicima. LP Duo nastavlja projekat “Beyond Quantum Music” multimedijalnim koncertima na festivalima širom Evrope, poput TodaysArt Istanbul ili Ars Electronica Linz, a u planu je i album koji će biti snimljen u najnovijoj dolby atmos tehnologiji i objavljen tokom 2023. godine.
Polovinom maja nastupate u dva navrata u Amsterdamu, između ostalog i na festivalu Pianoduo. Koliko vas inspirišu i na vas utiču ostale kolege koje sviraju u duetu? Kakav nastup nam pripremate?
Sonja: Veoma se radujemo nastupu na festivalu “Pianoduo Festival Amsterdam” čiji su osnivači i umetnički direktori naše kolege, klavirski duo Lestari Scholtes i Gwylim Janssens. Oni zajedno nastupaju jako dugo, kao i mi, skoro 20 godina.
Malo je klavirskih dua koji imaju tako dugu istoriju i veoma poštujemo njihov rad i podržavamo se međusobno sve ove godine. S obzirom na to da smo završili Master i Konzertexamen studije u Nemačkoj specijalizovane za klavirski duo, upoznati smo sa radom mnogih naših kolega, komuniciramo međusobno i učimo jedni od drugih.
Na koncertu u Amsterdamu 13. maja izvešćemo premijerno kompletan novi album „Dead Sea“ koji zvanično izlazi u prvim danima juna za izdavačku kuću Universal Music. Publika će na digitalnim platformama već negde par dana pred koncert imati priliku da čuje prve singlove sa ovog albuma kojem se veoma radujemo. Album je nastajao tokom perioda izolacije, tokom borbe čitave planete sa pandemijom i u sebi nosi jake emocije. Osim toga izvešćemo i neke kompozicije sa prethodnog albuma „Duality“ koji je izašao samo nekoliko meseci pred početak kolapsa koji je virus izazvao, tako da će za Amsterdamsku publiku sve kompozicije biti premijere!
Radujemo se koncertu, radujemo se što se koncerti ponovo održavaju, mnogo nam je svima to nedostajalo, i nama muzičarima ali i publici.
Foto: Marko Milovanović/Universal Music Serbia/Promo