Na današnji dan pre 80 godina, avioni fašističke Nemačke su, bez prethodne objave rata, bombama zasuli Beograd. Uništeno je na hiljade objekata i stradalo na stotine civila. Jedna od glavnih meta bila je zgrada Narodne biblioteke Srbije na Kosančičevom vencu u Beogradu, bogata riznica kulturne baštine i čuvar identiteta srpskog naroda.

Bombama na knjige

Napadu je prethodio niz dramatičnih događaja s kraja marta 1941: vojni puč, demonstracije i istupanje Kraljevine Jugoslavije iz Trojnog pakta. Odbijanje saradnje za Hitlera je značilo da Jugoslaviju treba srušiti do temelja, i to tako što pre vojnih ciljeva treba uništiti mesta koja čuvaju nacionalno blago – ustanove kulture. Jer za osvajače prava pobeda nije kad su samo vojno nadmoćniji, već teže da unište i nacionalni identitet neprijatelja.

Sluteći šta se sprema, upravnik Narodne biblioteke Dragoslav Ilić pokušao je da organizuje evakuaciju najznačajnijih dela iz Narodne biblioteke. Prvobitno je planiran transport sanduka sa knjigama u Ovčarsko-kablarsku klisuru, u manastir Vavedenje, zatim u lagume ispod Tašmajdana, međutim – za sve je bilo kasno.

Nemerljiva šteta

Zgrada Narodne biblioteka je, nažalost, sravljena sa zemljom, a knjižni fond, koji je vekovima prikupljan, u potpunosti je uništen. U požaru koji je trajao danima, stradale su i lične biblioteke Vuka Karadžića, Dositeja Obradovića, Đure Daničića, srednjovekovni spisi, kao i čitav nacionalni fond, izuzev primeraka koji se nisu nalazili u zgradi. Bila je to najveća lomača knjiga u istoriji Evrope.

O šteti koja je našem narodu tada naneta i o tome da li smo je mogli izbeći, govori dokumentarni film “Sećanja iz pepela”, u kome su prikazani autentični snimci zgarišta i fragmenti sa suđenja nacističkom generalu Leru, koji je komandovao operacijom.

Suđenje nacističkom generalu

Bombardovanje Narodne biblioteke u Beogradu bio je najveći pojedinačni napad na kulturno nasleđe u Drugom svetskom ratu. Nakon poraza nacističke Nemačke, general Aleksandar Ler je izručen Jugoslaviji, gde mu se sudilo pred vojnim sudom.

Na suđenju je izjavio da je bombardovanje Narodne biblioteke naredio Hitler lično, “zato što je u toj ustanovi bilo sačuvano ono što je vekovima činilo kulturni identitet srpskog naroda.”

Unuka generala Lera je osetila potrebu da okaje grehe svojih predaka, te je prihvatila pravoslavno hrišćanstvo i zamonašila se u jednom manastiru Eparhije šabačke, gde i danas živi pod imenom Jovana.


Foto: YT printcreen